Drohiczyn
Święto Jordanu nad Bugiem

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Święto Jordanu w Polsce obchodzone jest przez wiernych kościoła obrządku prawosławnego i greckokatolickiego na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan. Traktowane jest jako jedno z najważniejszych świąt kościoła prawosławnego.
Wprowadzone w V wieku na Wschodzie przetrwało do dzisiaj. Święcenie wody odbywa się 19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego. W tym dniu, w cerkwi odprawiane jest uroczyste nabożeństwo, po którym procesja udaje się nad rzekę by dokonać tam misterium chrztu wody. Procesję prowadzi krzyż z ukrzyżowanym Jezusem, obraz z namalowanym patronem miejscowej świątyni oraz chorągwie. Przy brzegu rzeki wycinana jest przerębel (jeśli rzeka jest skuta lodem) w kształcie krzyża. Kapłan odmawia modlitwę do Ducha Świętego i trzykrotnie zanurza w przerębli krzyż. W trakcie wkładania do wody krzyża wypuszczane są gołębie, symbolizujące Ducha Świętego. Na koniec uroczystości, po zaczerpnięciu wody z rzeki, kapłan kropi święconą wodą wszystkich wiernych.
W wigilię Święta Jordanu (na Podkarpaciu ten dzień nazywa się ?szczedrij weczir?) obowiązuje przez cały dzień ścisły post. Wieczorem wszyscy domownicy zasiadają do wspólnej wieczerzy składającej się z 12 dań. Do potraw dodawana jest woda poświęcona w poprzednim roku. Tradycja nakazuje aby tego dnia obdarować każdego przybywającego gościa prezentem. Jest to oznaką szczodrości i gestem solidarności z innymi wiernymi. W ?szczedrij weczir? po domach chodzą kolędnicy (nazywani szczodrakami), którzy składają gospodarzom wierszowane życzenia na nowy rok.
Zdjęcia wykonane 19 stycznia 2013 r. nad bugiem w miasteczku Drohiczyn.
Niechęć do zimna i rannego wstawania co roku powstrzymywały mnie od pojechania tam. jednak te fotki zachęciły mnie bardzo. W przyszłym roku nie ma już wyjścia…
Lubię szczodraki, szczodraków, szczerych, szczodrych a nawet szczeżuje.
Pozdrawiam
MP