Trzciana
Święty Jan z Dukli na Puszczy

Wchodzę na dróżkę różańcową. Między stacjami stoi dziwna metalowa konstrukcja. Domyślam się z trudem, że to element ołtarza polowego, przed którym Jan Paweł II beatyfikował Jana z Dukli, pustelnika. Ja idę do jego pustelni.
fot: Małgorzata Raczkowska
Trzciana. Święty Jan z Dukli na Puszczy
Kaplicę wybudowano w miejscu, gdzie Jan, urodzony w 1414 roku, od 1733 roku błogosławiony, a od 1997 roku święty, prowadził pustelnicze życie.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wprost z parkingu wychodzę na dróżkę różańcową. Między stacjami stoi dziwna metalowa konstrukcja: czytam na tabliczce: ?emka z papieskiego ołtarza w Krośnie?. Cóż to takiego?

Dopiero po chwili odnajduję w plątaninie rur kształt litery M. Domyślam się już, że to element ołtarza polowego, przed którym Jan Paweł II beatyfikował Jana z Dukli, pustelnika. Ja idę do jego pustelni. Widać już neogotycką kaplicę, w bok prowadzi ścieżka, wzdłuż niej stacje drogi krzyżowej. Schodzę z wygodnego traktu, idę drogą krzyżową, po zboczu, przez las. Kwitną właśnie wiosenne kwiatki, na ścieżce wygrzewa się salamandra. Kapliczki kolejnych stacji jedna w drugą kamienne, identyczne. Tuż nad pustelnia kolejna ścieżka różańcowa?  no bez przesady, rezygnuję, schodzę do kaplicy.

Tu mieszkał święty pustelnik

Kaplicę wybudowano w miejscu, gdzie Jan, urodzony w 1414 roku, od 1733 roku błogosławiony, a od 1997 roku święty, prowadził pustelnicze życie. Przez trzy lata unikał ludzi mieszkając w lesie, potem wstąpił do franciszkanów, wreszcie do ściślejszej formacji tego zakonu ?bernardynów. Zasłynął jako doskonały kaznodzieja i spowiednik. Zmarł otoczony nimbem świętości we Lwowie, a jego grób stał się celem pielgrzymek ? zwracali się do niego prości i wielcy, a wśród nich królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski i hetmani ? Stanisław Żółkiewski i Jan Zamoyski.

Kaplica w leśnych ostępach

W 1768 roku właścicielce dóbr dukielskich, w których znajdowało się miejsce leśnych  Jana z Dukli, objawił się we śnie błogosławiony pustelnik i poprosił o wybudowanie kaplicy. Tak też się stało. Drewniana konstrukcja ?Na Puszczy? stanęła w kolejnym roku. Służyła wiernym przez lat z górą setkę, póki nie spłonęła w pożarze. Tę, która dziś stoi na zboczu, wybudowano w latach 1906-08 staraniem dukielskich bernardynów. Od 2009 roku jest to część sanktuarium św. Jana z Dukli. Należą do niego też kościół i klasztor wspomnianych bernardynów z Dukli i Złota Studzienka na stoku Cergowej.

Woda ze świętego źródełka

Kaplica św. Jana jest konstrukcja kamienną, w neogotyckim stylu. W ołtarzu głównym św. Jan, po bokach rzeźby św. Franciszka i Antoniego. I rogi jelenia na ścinie. Poniżej kaplicy sztuczna grota, w której bije źródełko. Wysoko zmineralizowana woda ma dobry smak i uzdrawiającą moc. Czerpią ją z groty pątnicy. Jana z Dukli na ołtarze wyniósł Jan Paweł II. To czuje się na każdym kroku: na drzewach wiszą tablice z jego słowami o św. Janie, przed grotą rośnie dąb jego pamięci.

Warto wiedzieć

Do pustelni św. Jana dojedziemy z miejscowości Trzciana, kilka kilometrów na południe od Dukli
W drewnianym domku przy kaplicy przebywa stale jeden z dukielskich bernardynów.
Poddasze kaplicy jest siedliskiem rzadkich gatunków nietoperzy: podkowca małego i nocka dużego.
W prawej nawie kościoła bernardynów w Dukli mieści się kaplica św. Jana. W niej w srebrnej trumnie spoczywają doczesne szczątki świętego, przeniesione po wojnie  ze Lwowa do Rzeszowa, a w 1974 roku do Dukli.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij