Kuligów
Tradycja niezinwentaryzowana

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Skansen w Kuligowie zgromadził już kilka tysięcy eksponatów. Ile ich jest dokładnie dowiemy się, gdy etnografowie sporządzą inwentaryzację. Spis powinien odbyć się w tym roku. Wówczas prywatny skansen w oficjalnie rozpocznie działalność i wejdzie w skład polskich parków etnograficznych.
Wojciech Urmanowski, właściciel placówki, gromadzi w nadbuzańskiej wsi Kuligów przedmioty i obiekty od 2000 roku. Ale – jak przyznaje – coraz trudniej jest mu pozyskiwać stare przedmioty z rynku. Jeśli są wystawiane na sprzedaż, to po wysokich cenach. Ludzie niechętnie wyzbywają się pamiątek z przeszłości. Poznali ich wartość. Niektórzy nawet podpytują o możliwość zakupu muzealnych eksponatów. Zdarzają się jeszcze darczyńcy, dzięki którym skansen może powiększać zasoby. W zeszłym roku wnuczka lwowskiego stolarza podarowała wyposażenie warsztatu stolarskiego.
Obecnie w skansenie z dużych obiektów można obejrzeć przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię. Przy budynkach stoją okazałe rzeźby Marka Gołaszewskiego z Marek – samouka, który sporych rozmiarów dzieła wykonuje w drewnie za pomogą piły spalinowej.
Skansen w Kuligowie nie jest martwą ekspozycją. Latem są tu organizowane cykliczne imprezy. Na lipiec, sierpień (daty nie są jeszcze dokładnie znane) zaplanowano:
* Folklor nadbużański – występy zespołów ludowych,
* Plener malarski – imprezę podnoszącą wśród mieszkańców Mazowsza (a zwłaszcza artystów plastyków) świadomość Dziedzictwa Nadbużańskiego i jego znaczenie dla polskiej kultury i sztuki
* II Nadbużańskie pokazy kowalstwa, podczas których uczestnicy poznają tajniki sztuki kowalskiej.
Warto wiedzieć
Skansen organizuje też pokazy ginących zawodów (kowalstwo, wikliniarstwo, garncarstwo, rymarstwo, powroźnictwo), warsztaty artystyczne (malowanie na drewnie, na wyrobach glinianych, na szkle, modelowanie w glinie), podglądanie ptaków w starorzeczu Bugu w towarzystwie ornitologa oraz kiermasze potraw regionalnych i wyrobów rękodzieła ludowego.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- autorka jest redaktorką portalu www.wiano.eu
- skansen w Kuligowie
Dodaj komentarz