Stražnice
W dawnej granicznej strażnicy
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
To niespełna dziś 6-tysięczne miasto, w przeszłości graniczny gród na południowym wschodzie Moraw od którego funkcji otrzymało nazwę Strážnice, znane jest współcześnie przede wszystkim z odbywającego się w nim w ostatni weekend czerwca dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.
To jeden z najstarszych festiwali folklorystycznych w Europie. Znajduje się tu także duży, świetnie zorganizowany i bogaty w ciekawe eksponaty, skansen ? Muzeum Wsi Południowo-Wschodnich Moraw. Warto tu przyjechać aby zobaczyć także zachowane zabytki miasta i popływać kajakiem lub odbyć rejs stateczkiem po przepływającym obrzeżami miasta Kanale Baťy. Wybudował go słynny szewc, założyciel obuwniczego imperium, aby najtaniej zaopatrywać fabrykę w Zlinie w surowce i materiały oraz wywozić gotową produkcję. Na uwagę zasługują także ciekawe, już blisko 8-wiekowe dzieje Strážnic położonych na lewym brzegu rzeczki Veličky, które powstały z dawnych trzech odrębnych części. Starego Miasta, Nowego Miasta i Przedmieścia.
Dzieło króla Przemysła Otokara II
Archeolodzy ustalili, że miejsce to było zaludnione już na długo przed decyzją czeskiego króla Przemysła Otokara II o wybudowaniu w nim obronnego grodu. Miała ona miejsce po roku 1260 i przyłączeniu tego skrawka ziemi do Moraw. Strážnice były zresztą tylko jednym ze wzniesionych wówczas obiektów obronnych na wschodnich granicach królestwa. Gród stanowił początkowo majątek królewski, ale już na początku XIV wieku podarowany został za zasługi morawskiemu rodowi panów z Kravař.
Dzieło panów Strażnickich
To dzięki jednemu z tego rodu, hetmanowi Petrowi Stražnickemu gród przekształcił się w miasto. W I połowie XV wieku stało się jednym z głównych ośrodków husyckich na Morawach. Ostatniemu z tego rodu, Jerzemu z Krawarz, zawdzięcza ono zbudowanie Nowego Miasta otoczonego fosą pełną wody oraz glinianym wałem z potężnymi kamiennymi bramami. A także przebudowę zamku i wzniesienie kościoła św. Marcina, którego Biała Wieża służyła również jako punkt obserwacyjny, a dziś jest dominantą Stražnic.
Miejsce w dziejach Czech i Moraw
Doskonale rozwijało się wówczas również rzemiosło, główne źródło zamożności mieszkańców. O ówczesnej roli Strażnic świadczyć może fakt, że to właśnie w nich odbyło się, w roku 1498, spotkanie panów czeskich i morawskich ze świeżo wybranym królem węgierskim Maciejem Korwinem (1443-90) zakończone podpisaniem aktu wiecznej przyjaźni, która nie trwała zresztą długo. Ale to, podobnie jak sprawa małżeństwa tego wybitnego węgierskiego władcy z Katarzyną, córką czeskiego króla Jerzego z Podiebradów, już inny temat.
Dodaj komentarz