Korynt
W ruinach starożytnego miasta

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Starożytny Korynt był jednym z najważniejszych miast antycznej Grecji. Czerpał on bogactwo głównie ze swego położenia na wąziutkim przesmyku łączącym Peloponez z kontynentem.
Koryntianie zarabiali na pobieranych cłach i przewozie statków i towarów z Zatoki Korynckiej na Morzu Jońskim do Zatoki Sarońskiej na Morzu Egejskim.
W antycznej Grecji
Według mitologii, Korynt został założony przez Aletesa, potomka Heraklesa. Badania archeologiczne dowodzą, że miasto było już ufortyfikowane w czasach mykeńskich. W VII wieku p.n.e. nastąpił pierwszy rozkwit państwa korynckiego. Na wysokiej górze ponad miastem, wzniesiono ufortyfikowaną twierdzę – Akrokorynt. Miasto było ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Produkowano tu sławne w całym świecie antycznym wazy, odlewano statuy z brązu, barwiono tkaniny… Dzisiaj w każdym sklepie z pamiątkami, a jest ich tu bez liku, można kupić takie pamiątki. To tu, w V wieku p.n.e. rzeźbiarz Kallimach wymyślił sławny porządek architektoniczny zwany „korynckim”. Duży wpływ na znaczenie Koryntu miały też wpływ igrzyska istmijskie organizowane na cześć Posejdona. Miasto było sławne również dzięki kapłankom Afrodyty. Trudniły się one prostytucją i zwabiały do świątyni gości, bawiących się na ucztach. Tych świętych prostytutek zwanych „córami Koryntu” było około tysiąca. Z ich powodu Korynt nazywano miastem rozpusty.
W Imperium Rzymskim
Stary Korynt zajmował sporą powierzchnię. Ślady murów obronnych odkryto na długości ponad 20 kilometrów. Miasto wspaniałych świątyń i gmachów użyteczności publicznej doszczętnie zniszczyli Rzymianie w 146 roku p.n.e. Po prawie 100 latach ponownie zasiedlił je Juliusz Cezar, zakładając kolonię wojskową. Korynt znowu stał się ważnym, kosmopolitycznym ośrodkiem handlowym. W 50 roku naszej ery, miasto odwiedził apostoł Paweł. Spędził tu półtora roku i w ciągu tego czasu stworzył dość prężną gminę chrześcijańską, czym naraził się Żydom. Musiał opuścić Grecję, ale utrzymywał kontakty ze społecznością wiernych. Przypominają o tym listy pisane do Koryntian.
Ogromne wykopaliska
W XIX wieku Korynt stał się częścią niepodległej Grecji. Niestety, silne trzęsienie ziemi zniszczyło miasto. Sporo budynków z czasów osmańskich legło w gruzach. Z jednej strony były zniszczenia, a z drugiej „otworzyła się ziemia” i można było prowadzić prace wykopaliskowe. Teren wykopalisk to wieś o nazwie Archea Korinthos. Żeby w miarę dobrze ją zwiedzić, potrzeba kilku godzin, a gdy się chce dotrzeć na górę – dwa razy więcej. Ruiny starożytnego Koryntu to jedne z najlepiej zachowanych zespołów w Grecji.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz