Korynt
W ruinach starożytnego miasta

Miasto było sławne dzięki kapłankom Afrodyty. Trudniły się one prostytucją i zwabiały do świątyni gości, bawiących się na ucztach. Tych świętych prostytutek zwanych „córami Koryntu” było około tysiąca. Korynt nazywano więc miastem rozpusty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka (4), Stanisław Janik (5)
Korynt. W ruinach starożytnego miasta
To fragmenty doryckiej świątyni Apollina. Te siedem zachowanych kolumn jest symbolem starożytnego Koryntu.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Siedem kolumn, symbol starożytnego miasta

Przy wejściu znajduje się muzeum archeologiczne. Poniżej muzeum są ruiny niewielkiego teatru. Teatr główny znajdował się powyżej. Obydwa były ze sobą połączone kolumnowym dziedzińcem. Obok muzeum znajdują się fragmenty ruin świątyni Oktawii, pochodzące z czasów rzymskich. Obecnie urządzane tu są koncerty i inne imprezy regionalne. Z daleka widoczne są kolumny. To fragmenty doryckiej świątyni Apollina. Te siedem zachowanych kolumn jest symbolem starożytnego Koryntu. O tej świątyni pisał historyk i podróżnik Pauzaniasz. Została wzniesiona w VI wieku p.n.e. i była to ogromna budowla.

Forum na skrzyżowaniu traktów

Miasto było zbudowane na przecięciu dwóch dróg. Jedna prowadziła do Lechaion, portu położonego nad Zatoką Koryncką, a druga biegła w stronę Kenchraie, portu nad Zatoką Sarońską. W czasach rzymskich, drogi te zamieniono na szerokie aleje. Na ich skrzyżowaniu wybudowano forum, czyli rozległy plac na którym toczyło się miejskie życie. Przy forum była południowa stoa (brama), której ruiny nieźle się zachowały. Posiadała ona dwa rzędy kolumn w stylu doryckim i jońskim. Znajdowały się tu: budynek administracyjny, łaźnie, publiczne latryny i inne. Spacerując dalej, znajdziemy ruiny fontanny Pejrene. Była to nimfa mająca opiekować się tym źródłem. Górne źródło znajduje się na Akrokoryncie. Jak mówi mit, woda pochodzi z łez Pejrene. Płacząc po śmierci syna zabitego przez Artemidę, zamieniła się w źródło. Obecna forma fontanny pochodzi z czasów rzymskich. Do dziś płynie tu woda i podziemnymi zbiornikami płynie do wsi Archea Korinthos. Przy akwedukcie jest jeszcze jedna fontanna Glaukosa. Ma ona cztery zbiorniki wykute w jednym bloku skalnym.

Na wzgórzu ponad miastem

Ponad Koryntem, na wysokim wzgórzu jest twierdza Akrokorynt. Tam można dojechać tylko samochodem osobowym, taksówką albo wyjść pieszo, ale to czasochłonny i męczący spacer. Akrokorynt pełnił w starożytności rolę akropolu. To tu na szczycie znajdują się ruiny starożytnej świątyni Afrodyty. Obok dobrze zachowane ruiny twierdzy weneckiej z XVII wieku.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij