Mykeny
Wokół grobu Agamemnona

Udostępniany do zwiedzania teren wykopalisk w Mykenach podzielony jest na dwie części oddalone od siebie o kilkanaście minut. Bilet wstępu jest ważny w obydwu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Dla pasjonatów jest to coś bardzo ciekawego i ekscytującego. Dla mnie to tylko? kamienie, które trzeba zobaczyć i cokolwiek o nich wiedzieć
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
  • Mykeny. Wokół grobu Agamemnona
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Do budowli prowadzi dromos, czyli wycięta w stoku wzgórza aleja o długości 36 metrów. Ma imponujące rozmiary. Ogromne kamienne bloki zostały połączone bez zaprawy. Wewnątrz jest komora grzebalna w kształcie ula o średnicy 14,5 metra i wysokości ponad 13 metrów. W komorze tej złożono szczątki niezidentyfikowanego króla. Złożono tez zapasy jedzenia, broń i sprzęt potrzebny w podróży w zaświaty. Pomieszczenie zamykała brama złożona z dwóch masywnych skrzydeł. Nad wejściem do grobowca jest nadproże z bloku skalnego o długości 9 metrów i wadze 120 ton. Świadczy to o niezwykłych umiejętnościach mykeńskich architektów. Obok głównej komory jest małe pomieszczenie, w którym znaleziono ślady pochówku innych osób. Skarbiec Atreusza jest jednym z dwóch takich grobów znalezionych w Grecji i stąd jego wyjątkowość.

Wśród starożytnych ruin

Stąd trzeba przejść do starożytnych Myken. Mykeny jako miasto były o wiele większe niż twierdza. Wokół niej było duże osiedle zamieszkane przez kupców i rzemieślników. Przy drodze widać pozostałości domów kupieckich. W nich odnaleziono gliniane tabliczki z pismem w tamtejszym alfabecie.

W 1951 roku odkryto poniżej cytadeli tak zwany drugi krąg grobów królewskich. Znajdowały się tu miejsca pochówku starsze od grobu Agamemnona. Obok jest grobowiec podobny do skarbca Atreusza i nazwany jest grobowcem Klitajmestry. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że pochowano tu żonę Agamemnona.

Teraz ścieżką w górę idziemy do cytadeli. Mury otaczające Mykeny nazywano cyklopowymi, bo starożytni Grecy nie mogli uwierzyć, że tak ogromna budowla mogła zostać wzniesiona przez ludzi. Byli przekonani, że dokonali tego Cyklopi.

Główne wejście to Brama Lwic. Jej nazwa pochodzi od wieńczącej ją rzeźby przedstawiającej dwie lwice stojące po obu stronach kolumny. Badacze uważają, że był to symbol dynastii panującej w Mykenach, bo odnaleziono pieczęcie z bardzo podobnym obrazem.

Za Bramą Lwic znajduje się pierwszy krąg grobów królewskich. Schliemann uważał, że to w tym miejscu pochowano Agamemnona, jego brankę Kasandrę oraz jego stronników. Odnaleziono tu imponującą ilość złotych przedmiotów, co świadczyło o bogactwie miasta. To tu znaleziono złotą maskę pośmiertną. Obecnie znajduje się ona w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Za grobami jest cała sieć spichlerzy i magazynów. W razie oblężenia, obrońcy byli zabezpieczeni w żywność i inne materiały. Po lewej stronie jest kompleks budynków przeznaczonych dla służby. W mykeńskiej twierdzy na stałe mieszkali tylko ludzie związani z dworem, ale w razie niebezpieczeństwa i napadu z zewnątrz, mogła tu schronić się okoliczna ludność.

Na szczycie są pozostałości pałacu. Budowla ta powstała w XV w. p.n.e. i składała się z kilku części. Droga do pałacu prowadziła przez monumentalne propyleje, za którymi znajdował się dziedziniec. Tędy dochodziło się do najważniejszej części pałacu – megaronu. Była to budowla o wymiarach 13 na 11.5 metra, a jej centralnym elementem był kolisty hall obramowany czterema kolumnami. Dziś zachowały się niewielkie elementy z tej budowli. Salę zdobiły piękne freski wzorowane na malarstwie kreteńskim. Malowidła przedstawiały wojowników, konie i rydwany, co potwierdzają odnalezione fragmenty.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij