Rozkoš
Rozkosz dla wodniaków

Zalew wodny Rozkoš, znajdujący się w pobliżu miasteczka Czeska Skalica nazywany jest „wschodnioczeskim morzem”. Zachęca już sama nazwa: rozkoszy zaznają tu zapewne wszyscy amatorzy kąpieli i sportów wodnych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
Jezioro jest duże. Powierzchnia lustra wody wynosi około tysiąca hektarów, a średnia głębokość to około 10 m. Obie te wartości wahają się nieco w zależności od pogody, bo jest to zbiornik retencyjny zapobiegający powodziom.
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W kraju położonym z dala od morskiego brzegu „mórz” jest kilka. Takim bowiem mianem, w przenośni, obdarza się większe zbiorniki wodne, w znacznej części stworzone przez człowieka. Zalew wodny Rozkoš, znajdujący się w pobliżu miasteczka Czeska Skalica (Česká Skalice) nazywany jest więc „wschodnioczeskim morzem”.

Jezioro jest duże. Powierzchnia lustra wody wynosi około tysiąca hektarów, a średnia  głębokość to około 10 m. Obie te wartości wahają się nieco w zależności od pogody, bo jest to  zbiornik retencyjny zapobiegający powodziom. Jezioro zasilają Rovenský Potok i rzeczka Rozkoš. Dodatkowo dwukilometrowym kanałem odprowadzany jest do niego nadmiar wody z płynącej z gór rzeki  Úpy. Budowę tamy w tym miejscu rozpoczęto w roku 1951, jednak wkrótce prace zarzucono. Podjęto je znów w latach 60. ubiegłego wieku, a ukończono na początku lat 70. Usypana z ziemi tama jest długa na 400 metrów, wysoka na 26.

Od tego czasu zbiornik spełnia swoje podstawowe funkcje, ale na co dzień, zwłaszcza w sezonie, jest wykorzystywany dla rekreacji. Zachęca już sama nazwa: rozkoszy zaznają tu zapewne wszyscy amatorzy kąpieli i sportów wodnych. Nad brzegiem jeziora znajduje się duży i nowoczesny kompleks wypoczynkowy – Autokemping Rozkoš . Oprócz zgodnego z nazwą pola pod namioty są tu również całoroczne pokoje, restauracja oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego i sportowego.

Warto wiedzieć

Na łące organizowane bywają najprzeróżniejsze imprezy (udało mi się kibicować pokazom psich sprawności) jednak teren jest dość rozległy i można tu znaleźć też zaciszne miejsce. Z racji bliskości naszej granicy można tu zajrzeć dla relaksu nawet na krótki wypoczynek. Strona internetowa jest po polsku, choć beznadziejnie przetłumaczona.

Dodano: 11 maja 2010; Aktualizacja 23 października 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    vantes, 31 lipca 2012 @ 17:01

    glony, glony jeszcze raz glony. Jestem zawiedziony!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij