Rozkoš
Rozkosz dla wodniaków

Zalew wodny Rozkoš, znajdujący się w pobliżu miasteczka Czeska Skalica nazywany jest „wschodnioczeskim morzem”. Zachęca już sama nazwa: rozkoszy zaznają tu zapewne wszyscy amatorzy kąpieli i sportów wodnych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
Jezioro jest duże. Powierzchnia lustra wody wynosi około tysiąca hektarów, a średnia głębokość to około 10 m. Obie te wartości wahają się nieco w zależności od pogody, bo jest to zbiornik retencyjny zapobiegający powodziom.
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
  • Rozkoš. Rozkosz dla wodniaków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W kraju położonym z dala od morskiego brzegu „mórz” jest kilka. Takim bowiem mianem, w przenośni, obdarza się większe zbiorniki wodne, w znacznej części stworzone przez człowieka. Zalew wodny Rozkoš, znajdujący się w pobliżu miasteczka Czeska Skalica (Česká Skalice) nazywany jest więc „wschodnioczeskim morzem”.

Jezioro jest duże. Powierzchnia lustra wody wynosi około tysiąca hektarów, a średnia  głębokość to około 10 m. Obie te wartości wahają się nieco w zależności od pogody, bo jest to  zbiornik retencyjny zapobiegający powodziom. Jezioro zasilają Rovenský Potok i rzeczka Rozkoš. Dodatkowo dwukilometrowym kanałem odprowadzany jest do niego nadmiar wody z płynącej z gór rzeki  Úpy. Budowę tamy w tym miejscu rozpoczęto w roku 1951, jednak wkrótce prace zarzucono. Podjęto je znów w latach 60. ubiegłego wieku, a ukończono na początku lat 70. Usypana z ziemi tama jest długa na 400 metrów, wysoka na 26.

Od tego czasu zbiornik spełnia swoje podstawowe funkcje, ale na co dzień, zwłaszcza w sezonie, jest wykorzystywany dla rekreacji. Zachęca już sama nazwa: rozkoszy zaznają tu zapewne wszyscy amatorzy kąpieli i sportów wodnych. Nad brzegiem jeziora znajduje się duży i nowoczesny kompleks wypoczynkowy – Autokemping Rozkoš . Oprócz zgodnego z nazwą pola pod namioty są tu również całoroczne pokoje, restauracja oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego i sportowego.

Warto wiedzieć

Na łące organizowane bywają najprzeróżniejsze imprezy (udało mi się kibicować pokazom psich sprawności) jednak teren jest dość rozległy i można tu znaleźć też zaciszne miejsce. Z racji bliskości naszej granicy można tu zajrzeć dla relaksu nawet na krótki wypoczynek. Strona internetowa jest po polsku, choć beznadziejnie przetłumaczona.

Dodano: 11 maja 2010; Aktualizacja 23 października 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    vantes, 31 lipca 2012 @ 17:01

    glony, glony jeszcze raz glony. Jestem zawiedziony!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij