Mereczowszczyzna
W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki

Rodzinny dworek Tadeusza Kościuszki przypominał bardziej zamożną chłopską chatę, niż szlachecki dwór. Parterowy, z gankiem oraz kryty łamanym dachem z dwuspadową strzechą, nie prezentował się zbyt okazale.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
Budynek, w którym Naczelnik powstania spędził tylko pierwsze 12 lat życia, spłonął w 1942 r. Na początku XXI w. podjęto decyzję o jego odbudowie przy finansowym wsparciu ambasady amerykańskiej w Mińsku.
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
 • Mereczowszczyzna. W ojczyźnie Tadeusza Kościuszki
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tam gdzie Szczara przyjmuje rzekę Grywdę – czytam w folderze „Poznaj region brzeski” – znajduje się region iwacewicki, ojczyzna jednego z najbardziej znanych ludzi urodzonych na Białorusi – Tadeusza Kościuszko.

Tadeusz Kościuszko, późniejszy bohater narodowy Stanów Zjednoczonych i Polski przyszedł na świat, o czy wie chyba każdy absolwent naszej podstawówki, 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie (Мерачоўшчына). Ściślej w folwarku położonym w uroczysku o tej nazwie, na północnych obrzeżach Kosowa Poleskiego.

Uroczysko  Mereczowszczyzna

Rodzinny dworek Andrzeja Tadeusza Bonawentury, bo te imiona nadano mu przy chrzcie 12 lutego tegoż roku w kościele Świętej Trójcy, przypominał bardziej zamożną chłopską chatę, niż szlachecki dwór. Parterowy, zbudowany z drewnianych bali, z gankiem oraz kryty łamanym dachem z dwuspadową strzechą, nie prezentował się zbyt okazale. Wraz z folwarkiem dzierżawił go, a następnie przejął od Sapiehów za długi, ojciec przyszłego generała, czwartego i ostatniego syna w rodzinie, pułkownik Ludwik Tadeusz Kościuszko, miecznik województwa brzeskiego. Wywodził się z rodu, o którym najstarsze informacje pochodzą z początku XVI wieku.

Dworek niczym wiejska chata

Budynek, w którym Naczelnik powstania 1794 roku spędził tylko pierwsze 12 lat życia, gdyż po śmierci ojca rodzina przejechała do Siechnowicz i Tadeusz nigdy więcej do niego nie wracał, spłonął w 1942 r. Na początku XXI w. podjęto decyzję o jego odbudowie przy finansowym wsparciu ambasady amerykańskiej w Mińsku. W 2003 r. przeprowadzono prace archeologiczne i na zachowanych murowanych fundamentach odtworzono dworek. Było to stosunkowo proste, gdyż jego wygląd znany był m.in. z rysunków z połowy XIX w oraz późniejszych fotografii. Zrekonstruowany dom rodzinny generała otwarto uroczyście w 2004 roku. Na wielkim głazie narzutowym ustawionym obok niego umieszczono brązową tablicę z płaskorzeźbą – portretem bohatera oraz informacją o nim – wyłącznie po białorusku. W przekładzie brzmi on: 1746.04.02. – 1817.15.10. (warto zwrócić uwagę na dziwaczną pisownię daty, gdyż jeżeli zaczyna się ją od roku, to po nim powinien nastąpić miesiąc i dzień, a nie odwrotnie). Tutaj, na uroczysku Mereczowszczyzna, urodził się Andrej Tadeusz Bonawentura Kaściuszka, wielki syn ziemi białoruskiej, który w przyszłości został bohaterem narodowym Polski, USA, Honorowym Obywatelem Francji. Wdzięczni potomni. 

Coraz więcej sprzętów „z epoki”

Gdy byłem tu po raz pierwszy w 2006 roku muzeum urządzone w zrekonstruowanym dworku nie przedstawiało się zbyt okazale. Można w nim było zobaczyć trochę reprodukcji, ilustracji, sprzętów. O ile dobrze pamiętam, a nie sfotografowałem wówczas niczego innego, poza dworkiem i wspomnianym kamieniem z tablicą pamiątkową, więc nie znalazłem niczego innego godnego uwagi, było jeszcze jakieś wiejskie ogrodzenie z drewnianych bali.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 3

  borek, 6 czerwca 2013 @ 16:35

  My też nie wieszamy tablic po niemiecku na tak zwanych Ziemich Odzyskanych. Więc nie miajmy pretensji do Białorusinów, że oni wieszają tablice we w łasnym języku. Są w swoim kraju. U siebie.

  ----, 22 marca 2017 @ 17:03

  Wszystko wskazuje na to, że Kościuszko urodził się w Siechnowiczach, ok. 100 km od Mereczowszczyzny. Faktem natomiast jest, że w związku z dzierżawą przez jego ojca folwarku w Mereczowszczyźnie mógł w tej wsi czasowo przebywać. Traktowanie Mereczowszczyzny jako rodzinnej wsi Kościuszki wydaje się być nieporozumieniem.. Przeprowadzone badania naukowe zdają się potwierdzać, że właśnie tak jest jak na wstępie. Nie ma informacji w ŻADNYM DOKUMENCIE dotychczas odkrytym, w tym w zapisie faktu odbycia chrztu (bo to nie jest metryka) w księdze parafialnej w Kossowie, że Tadeusz Kościuszko został ochrzczony, a tym bardziej, że się urodził na Mereczowszczyźnie!!!

  super, 28 kwietnia 2017 @ 12:07

  super byłem tam kilka lat temu

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij