Greifswald
Anna Jagiellonka, księżna Pomorza
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Tablica pamiątkowa na murze ruin klasztoru cysterskiego w Eldenie przypomina, że w jego krypcie znaleźli miejsce snu wiecznego pomorscy książęta i ich małżonki.
Leżą tu: Bogusław VI i jego żona Jutta, Warcisław III – fundator miast Demmin, Greifswald i Kołobrzeg w poł. XIII w., Warcisław VI (zwany Jednookim), Eryk II – ojciec księcia Bogusława X Wielkiego i Anna, druga żona Bogusława X czyli Anna Jagiellonka, królewska córka Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, matki królów.
Żona Bogusława Gryfity
Anna urodziła się w 1476 r. i w wieku 15 lat, w 1491 r. poślubiona została Bogusławowi X, starszemu od niej o 18 lat. Już w rok później przyszła na świat ich pierwsza córka, również Anna, potem syn Jerzy… Urodziła ośmioro dzieci: 5 synów i 3 córki, zapewniając ciągłość rodu Gryfitów na następne 140 lat. Anna Jagiellonka zmarła prawdopodobnie na zapalenie płuc w 1503 r. w zamku książęcym w Ueckermünde (Wkryujście). Bogusław X zmarł w Szczecinie 20 lat później i został pochowany w krypcie zamkowego (nieistniejącego) kościoła św. Ottona.
Cysterskie gospodarstwo
Eldena (obecnie dzielnica uniwersyteckiego miasta Greifswald) była siedzibą mnichów – cystersów, którzy przywędrowali tutaj ok. 1199 r. z duńskiego Dargunia. Już w 1193 r. podarowano im warzelnię soli nad rzeką Ryck. Darowizna została potwierdzona w dokumencie księcia Rugii Jaromara I. A w 1204 r. papież Innocenty III potwierdził fundację klasztoru. Klasztor w Eldenie otrzymał od panujących wiele nadań, m.in. Warcisław III w swym testamencie przypisał mnichom 13 łanów ziemi. Tworzyli prawdziwe imperium gospodarcze i tak jak w wielu innych przypadkach sprowadzano cystersów właśnie z tego powodu. W Eldenie mieli młyn, browar, piekarnię, szpital, pralnię, wiele wsi… W 1241 r. otrzymali od Wisława I i Warcisława III potwierdzenie dóbr nad rzeką Ryck z prawem targu. Potwierdzone cystersom w 1248 r. oppidum Gripheswald, stało się rok później nowym miastem książęcym Warcisława III i lennem klasztoru. Byli samowystarczalni. Budowa zespołu klasztornego trwała z przerwami około 200 lat. Cystersi przywieźli ze sobą cegłę i sami ją wyrabiali, wykorzystując sukcesywnie gotowe partie budulca. Za najstarsze, pochodzące z około 1245 r. uważa się chór, nawę i transept kościoła, następnie (z ok. 1255 r.) skrzydło klauzury. Kościół został powiększony ok. 1400 r.
Dodaj komentarz