Wolfenbüttel
Gdzie pruski mur i Jägermeister

To tutaj znajduje się najwięcej w Niemczech – ok. tysiąca – budynków zbudowanych w konstrukcji ryglowej muru pruskiego, którymi wypełnione są pierzeje ulic i placów. Stąd też pochodzi słynny Jägermeister.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Wolfenbüttel. Gdzie pruski mur i Jägermeister
Na rynku Starego Miasta stoi pomnik księcia Augusta Młodszego. Wyobrażenie odzwierciedla usposobienie uczonego księcia, który zamyślony stoi przy koniu.

Wolfenbüttel, to ok. 50. tysięczne miasto położone na przedpolu górskiego masywu Harzu, w południowo-wschodniej części Dolnej Saksonii.

W jego pobliżu, połączone rzeką Oker, mającą swoje źródło w górach Harzu, leżą m.in. Brunszwik – miasto wojowniczego Henryka Lwa czy Goslar z działającą przez 1000 lat kopalnią rud metali – srebra, miedzi, cynku – w Rammelsbergu – dziś to obiekt muzealny.

Aby wyobrazić sobie jak urozmaicony krajobrazowo i przyrodniczo jest ten teren wystarczy wspomnieć, że na południowy wschód od Wolfenbüttel rozciąga się kraina Lasu Nadodrzańskiego (niem. Oderwald), na południe – w odległości ok. 50 km – góry Harzu, a na północ od miasta, największy w Europie Środkowej obszar wrzosowisk, torfowisk czyli Pustać Lüneburska (niem. Lüneburger Heide). Lüneburg pojawia się w historii miasta niejednokrotnie.

Książęca siedziba

Wolfenbüttel to sielankowe, spokojne miasteczko o renesansowym obliczu nadanym mu w XVI wieku po zniszczeniach spowodowanych religijną wojną szmalkadzką. Miasto zostało odbudowane w czasie panowania księcia Brunszwiku – Lüneburga, Juliusza. Historycznie Wolfenbüttel należało do Księstwa Brunszwiku. Od połowy XV wieku było stałą siedzibą książąt Brunszwik – Wolfenbüttel. Reprezentacyjny zamek, który wyrósł z zamku średniowiecznego, wielokrotnie przebudowywany zachował elementy stylu renesansowego i barokowego.

Przez trzy stulecia, do 1754 r., w którym zamek został opuszczony, gdy dwór książęcy przeniósł się do Brunszwiku, był znanym w północnych Niemczech ośrodkiem politycznym i kulturalnym. Warto wspomnieć, że w połowie XVI w. książę Henryk Juliusz założył w zamku teatr – w epoce wędrownych trup teatralnych był to pierwszy w Niemczech teatr stały. Opuszczony zamek przeznaczony został na cele użytkowe; od 1866 r. prowadzona jest w nim szkoła, założona pierwotnie jako szkoła dla dziewcząt, od 1969 r. jest koedukacyjnym gimnazjum. W reprezentacyjnych apartamentach zamkowych zaprojektowanych na początku XVIII wieku mieści się muzeum prezentujące przedmioty książęcej kultury.

Miasto pruskiego muru

Ujmująca szachulcowa fasada zamku i główny portal pochodzą z okresu przebudowy prowadzonej na przełomie wieków. Fasada (1714-16) wpisuje się w klimat zabudowy starego miasta Wolfenbüttel. To tutaj znajduje się najwięcej w Niemczech – ok. tysiąca – budynków zbudowanych w konstrukcji ryglowej muru pruskiego, którymi wypełnione są pierzeje ulic i placów. Widać, że wiele z nich przeszło remont. To jedna z tych cech miasta, z których Wolfenbüttel jest dumne.

Skarby książęcej biblioteki

Z czego jeszcze słynie Wolfenbüttel. Jego skarbem jest bez wątpienia książęca biblioteka – Herzog August Bibliothek. Bibliotekę założył w przeciągu kilku dekad XVI wieku książę Brunszwiku – Lüneburga, Juliusz (1528-89). Wydane przez niego w 1572 r. rozporządzenie „Liberey” uznaje się za akt założycielski biblioteki. W zbiorach biblioteki Juliusza znalazły się druki prawnicze, humanistyczne, teologiczne, które pochodziły z zakupu różnych prywatnych kolekcji, z klasztornych zbiorów, jak również ze spadku pozostawionego przez księżną Zofię Jagiellonkę, drugą żonę Henryka II, księcia Brunszwiku – Wolfenbüttel. Książę Juliusz był jej pasierbem. Część zbioru Zofii Jagiellonki pochodziła ze spadku po królu Zygmuncie Starym.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!