Kałków-Godów
Tu 154M i Golgota jak zamek

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Do niej, ale przede wszystkim do Golgoty, od której rozpocząłem tę relację z Kałkowa, prowadzi droga pielgrzymia, w połowie której na kamiennym sześcianie stoi wysoka, niemal czarna figura Chrystusa. W złotej, królewskiej koronie na głowie, z zatkniętym za pas berłem i również złotym, promieniującym sercem na klatce piersiowej. Wyciąga on dłonie do pielgrzymów, ale wyraz twarzy ma surowy.
Para prezydencka w drzwiach samolotu
Dalej, po lewej stronie na łące wśród drzew, widać betonowy samolot o rozmiarach 10 na 11 metrów, symbolizujący prezydencki c. Ale w wersji jak wyobraża go sobie mały Jaś, który samolotu nie widział nigdy z bliska. W jego otwartych drzwiach stoi para prezydencka: Maria i Lech Kaczyńscy. A przez okna wyglądają inne ofiary tej katastrofy: Janusz Kurtyka ? prezes IPN, poseł PiS Przemysław Gosiewski, Ryszard Kaczorowski nazywany ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie i gdańska działaczka ?Solidarności? Anna Walentynowicz. To odsłonięty w 2012 r. pomnik katastrofy smoleńskiej. Natomiast po prawej stronie przed wejściem do Golgoty wszystkie ofiary upamiętnia, z ich fotografiami, wybudowana z odłamków skał nisza, przed którą na postumencie orzeł biały rozpościera skrzydła.
Plątanina kaplic
33 metrowej wysokości Golgota przypominająca, jak już wspomniałem, średniowieczną twierdzę, jest plątaniną kaplic upamiętniających martyrologię narodu polskiego, przejść i schodów. Są wśród nich m.in. kaplice: Katyńska, Sybiraków Ziemi Radomskiej oraz NSZZ ?Solidarność?. A na ścianach także tablice upamiętniające ludzi zasłużonych dla kraju i kałkowskiego sanktuarium. Z tarasu na szczycie Golgoty roztacza się ładny widok na cały kompleks, a także okolice wsi oraz pogórze i Góry Świętokrzyskie. Pielgrzymów i turystów czeka tu więc silna dawka religijności i patriotyzmu. Niestety, w wielu miejscach ocierająca się, delikatnie to określając, o artystyczny kicz.
Gdzie się podziały te wspaniałe wzory?
Przesadne szafowanie kamieniem i odłamkami skał, wiele dekoracji i rzeźb, zwłaszcza znacznie nadnaturalnej wielkości i dalekich od piękna postaci tutejszej Drogi Krzyżowej, czy koncepcja i wykonanie Pomnika katastrofy smoleńskiej ? a to przecież tylko, bynajmniej nie wszystkie, przykłady ? mogą u zwiedzających spowodować artystyczny szok. Niestety współczesnej architekturze i sztuce sakralnej w Polsce bardzo daleko jest do wspaniałych wzorów które stanowią chlubę Kościoła. Gust wiejskich proboszczów oraz ulegających im, lub po prostu niezdolnych architektów i artystów, wzorowany na ?sztuce? odpustowej połączonej z nieuzasadnionym monumentalizmem, przynosi nierzadko dosyć koszmarne efekty artystyczne. Powodujące przyjmowanie ich przez ?ciemny lud? za wzorce piękna i estetyki. I uodpornianie na rzeczywiste piękno i artyzm, których tak wiele można przecież nadal podziwiać w naszych miejscach kultu.
Koszmar. Po prostu koszmar!
Koszmarem jest to, że ciągle brak pieniędzy, a właściwie dobrej woli polityków na finansowanie filmów dotyczących prawdziwej historii Polski (jak wiele biografii naszych bohaterów stanowi gotowe scenariusze), budowę placówek muzealnych poświęconych naszej, polskiej historii. Czy wie Pani, że decyzja o finansowaniu budowy Muzeum Historii Polski została wstrzymana w 2010 r., dopiero w 2018 r. rozpoczęto budowę.
Dlatego księdzu, którego staraniem powstała Golgota (mimo, że odbierana jest przez niektórych jako kicz), należy się nasze podziękowanie. To miejsce pozwala przekazać okruchy naszej historii młodszym pokoleniom, utrzymać naszą tożsamość.