Praszka
Kalwaria na Makowym Wzgórzu

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Trudno napisać wiele o tym miejscu, ale pominąć je milczeniem też trudno. To jedna z dziwaczniejszych kalwarii, jakie miałam okazję oglądać. Znajduje się w miasteczku Praszka, miejscowości gminnej położonej w powiecie oleskim, w województwie opolskim, nad Prosną. Historycznie to Ziemia Wieluńska, a diecezja – częstochowska.
Kalwaria na Makowym Wzgórzu ma nawiązywać do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ja tego nawiązania dostrzec nie potrafię – może tylko takie, że w 2002 roku Jan Paweł II, będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej, poświęcił kopię cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła w Praszce. I chyba tyle?
Kalwaria Praszkowska znajduje się na łysym, niezbyt wydatnym wzniesieniu, na skraju miasteczka. Rozmieszczono na nim 36 kaplic Drogi Krzyżowej, drogi zmartwychwstania i dróżek Matki Bożej i św. Józefa. Każdą kapliczką opiekuje się inna rodzina. Cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej poświęcony przez papieża, znajduje się w kościele sanktuaryjnym. Kalwarię erygowano w 2004 roku.
W Wielkim Poście na Makowym Wzgórzu odprawiane są nabożeństwa rekolekcyjne, misterium Drogi Krzyżowej, procesja w Boże Ciało. A 13. każdego miesiąca – nabożeństwa fatimskie przy kaplicy domu narodzin Maryi, w której, 13 metrów pod ziemią znajduje się źródełko…
Do Kalwarii w Praszce prowadzi aleja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przy niej znajduje się też wielki metalowy krzyż, rozmiarami i kształtem nawiązujący do krzyża na Giewoncie. Postawiono go dla uczczenia 400-lecia istnienia Kalwarii Zebrzydowskiej – „pierwszej polskiej Jerozolimy”.
Warto wiedzieć
U stóp wzgórza kalwaryjskiego znajduje się stary kirkut. To ten zabytek chciałam zobaczyć, gdy trafiłam na kalwarię. Ogrodzony, z otwartą bramą, dostępny. Ktoś jednak pozbierał macewy i poukładał w równych rzędach (ostatnie zdjęcie w galerii). Wbrew obyczajowi i wbrew potrzebie. Czyżby czekały na zabranie stąd? Dokąd?
Bardzo interesujący artykuł. Dlaczego aż 36 kaplic obrazuje drogę krzyżową, która ma 14 stacji? Intrygujące jest pytanie o los kirkuta.
Prawda, dziękuję za zwrócenie uwagi: kaplic drogi Krzyżowej jest 14, ale są jeszcze dróżki zmartwychwstania, dróżki Matki Bożej i św. Józefa. Razem – tyle. Proszę redakcję o poprawienie w tekście i podpiszie pod zdjęciem :).
Pytanie o los kirkuta muszę pozostawić bez odpowiedzi, choć mnie dręczy!
poprawione, do usług
Witam, kirkut czyli cmentarz Żydowski został zniszczony podcza wojny przez hitlerowców. W tej okolicy znajdowało się podczas wojny getto żydowskie. W latach80 i 90 działy się na kirkucie i polanie na której zbudowano sanktuarium złe rzeczy. Tak więc dobrze że ziemia ta została poświęcona