Waase
Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz

Z Rugią wyspa Ummanz połączona jest od 1901 r. betonowym mostem o długości 250 m. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych wyspy objechać można ścieżką rowerową, która w Waase położona jest na grobli.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
Cennym, bodaj najcenniejszym, jest ołtarz wykonany w Antwerpii w 1520 r., późnogotycki, z kasetonami wypełnionymi grupami figur drewnianych w scenach Męki Pańskiej i życia Tomasza Becketa.
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
  • Waase. Kościółek Mariacki na wyspie Ummanz
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wyspa Ummanz położona u zachodniego wybrzeża Rugii jest jedną z wielu ją otaczających i jest wśród nich największą ? liczy 20 km kw. Równinna, pochwalić się może najwyższym wzniesieniem mierzącym tylko 3 metry n.p.m.

Do tych liczb dodajmy, że zamieszkuje ją około 270 mieszkańców (14 osób na km kw.) w kilku wioskach ? Haide, Markowa, Suhrendorf, Freesenort, Tankow, Wusse i Waase, z których Waase jest największą, zamieszkałą przez około 180 mieszkańców. Waase jest też najważniejsza. Tutaj znajduje się średniowieczny, wiejski kościół Mariacki (St. Marien Kirche) ? jedyny kościół na wyspie.

Dzieła sztuki we wnętrzu

Pierwsze kościoły na Rugii zaczęły powstawać bezpośrednio po wprowadzeniu chrześcijaństwa w XII wieku. Sytuowano je w osadach i wioskach. Pierwsza wzmianka o kościele w Waase ? Ecclesia Omanz ? pojawiła się w 1322  r. jako o niezależnej parafii. Od 1341 r. kościół ? tak jak cała wyspa Ummanz ? stał się własnością Szpitala św. Ducha w Stralsundzie. Na początku XVI wieku kościół został rozbudowany. W jego wystroju znajdują się XV- i XVI- wieczne elementy wyposażenia. Cennym, bodaj najcenniejszym, jest ołtarz wykonany w Antwerpii w 1520 r., późnogotycki, z kasetonami wypełnionymi grupami figur drewnianych w scenach Męki Pańskiej i życia Tomasza Becketa. Otaczają je ruchome, zamykane skrzydła, których panele są malowanymi obrazami. Antwerpskie dzieło powstało prawdopodobnie dla kościoła angielskiego, ale kupione zostało przez kupców ze Stralsundu do kościoła św. Mikołaja, jako ołtarz w ich kaplicy. W 1702 r. ołtarz trafił do kościoła w Waase. Obrazy na skrzydłach przedstawiają m.in. Ostatnią Wieczerzę, Zmartwychwstanie, Zesłanie Ducha Świętego, spotkanie Chrystusa z dwoma uczniami na drodze do Emaus. Ułożone w pionie, parami kasetony zawierają sceny: Chrystus niesie krzyż i powołanie Tomasze Becketa na arcybiskupa Canterbury (poniżej), Ukrzyżowanie w kasetonie środkowym, największym i zabójstwo Becketa (poniżej), opłakiwanie Chrystusa i przysięga króla Henryka II. Z lewej strony ołtarza, we wschodniej ścianie kościoła znajduje się 15. wieczne sanktuarium Sakramentu, którego drzwiczki otoczone są naścienną polichromią. Z XVI wieku pochodzi renesansowa ambona (1572 r.) z polichromowanymi reliefami przedstawiającymi  stworzenie Ewy, Narodzenie Jezusa i Zmartwychwstanie.W niszy obok ołtarza zwraca uwagę surowy, późnogotycki krucyfiks z 1500 roku. Piętnastowieczną metrykę ma również wiszący przed łukiem prezbiterium świecznik z brązu. Kościół Mariacki w Waase wart jest wizyty. Prowadzi do niego jedna z dwóch głównych ulic wioski, przy których stoją charakterystyczne domy mieszkalne, kryte strzechą, z oknami zwanymi ?bawole oko?.

Rowerem po wyspie

Z Rugią wyspa Ummanz połączona jest od 1901 r. betonowym mostem o długości 250 m. Dwadzieścia kilometrów kwadratowych wyspy objechać można ścieżką rowerową, która w Waase położona jest na grobli. Dotrzeć można do wioseczki Suhrendorf z kempingiem dla surfingujących, do osad, w których znajdują się zabytkowe domy rybaków, leśników czy zabudowania dworskie. Część wyspy należy do Narodowego Parku Laguny z terenami lęgowymi żurawi, gęsi i innych ptaków wędrownych. W porcie w Waase znajduje się wypożyczalnia łodzi.

Warto wiedzieć 

* Ummanz  to po polsku Omaniec lub Umaniec,  a Waase ? Warszów.
* Jeżeli chcecie zrobić zdjęcia wnętrza kościoła, trzeba wykupić zezwolenie.

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij