Warszawa
Łazienki Królewskie dawniej i dziś
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Łazienki Królewskie to była letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzy je wiele zabytkowych budynków i historyczne ogrody.
Początki tego kompleksu sięgają XVII wieku, kiedy to w latach 1683-89 na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano u podnóża Zamku Ujazdowskiego pawilon ogrodowy (Ermitaż) i Łaźnię. Od tego pawilonu teren ten ma swoją nazwę – Łazienki. Budynki były dekorowane stiukami, rzeźbami i obrazami. Miały służyć one odpoczynkowi i rozrywce. We wnętrzu Łaźni znajdowała się sala upodobniona do groty. Biło w niej źródło.
Letnia rezydencja monarchy
W roku 1764 Łaźnią zainteresował się król Stanisława August który Ujazdów wybrał na swą letnią rezydencję. Przy pomocy architektów król przekształcił barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie wzorowany na włoskiej architekturze.
Budowa Sali Balowej w pałacu trwała w okresie obrad Sejmu Wielkiego w latach 1788-92, na którym uchwalono Konstytucję 3 maja w roku 1791. Przez ustawione nad marmurowymi kominkami postacie Heraklesa i Apolla król Stanisław August przedstawia siebie jako mądrego i silnego, dzięki któremu zniknie chaos a społeczeństwo Rzeczypospolitej podniesie swą świadomość przez naukę i kulturę.
Po abdykacji w roku 1795 i internowaniu w Grodnie król nie ujrzał swojego pomysłu przebudowy Rotundy Pałacu na Wyspie na panteon władców polskich. Miejsce w nim znalazły posągi czterech królów ustawione w niszach: Kazimierza Wielkiego, Zygmunta I Starego, Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. W sąsiednich salach umieszczono marmurowe popiersia trzech rzymskich imperatorów: Trajana, Tytusa i Marka Aureliusza.
Budowle rozrzucone w parku
Wraz z rozbudową Łazienek powstawały inne budowle i pawilony w ogrodzie, m.in. amfiteatr nawiązujący do ruin Herculanum i forum Romanum. Teatr może pomieścić 1000 widzów.
Po wschodniej stronie pałacu znajdowała się Wielka Oficyna w której były kuchnie królewskie. Oficynę w roku 1822 przekazano Szkole Podchorążych Piechoty. Przy drodze z miasta stanął Pałac Myślewicki, zaprojektowany dla Stanisława Augusta, który w trakcie rozbudowy Pałacu na Wyspie król przekazał swojemu bratankowi –księciu Józefowi Poniatowskiemu.
Przy Promenadzie Królewskiej wzniesiono Biały Dom. Król Stanisław August dekorując Biały Dom w roku 1777 uwidocznił wartości władzy w których król, jako boski pomazaniec, jest gwarantem bezpieczeństwa, dobrobytu i pomyślności narodu.
W latach 1787-88 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii król został przedstawiony w plafonie jako postać Apolla na kwadrydze. Kwadryga jest to antyczny rzymski wóz dwukołowy, zaprzężony w cztery konie znajdujące się obok siebie. Dekoracja Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii przedstawia wizję państwa rządzonego przez króla Apolla i alegorię królewskiego mecenatu i kolekcjonerstwa.
Kolekcje króla Stanisława
Król gromadził zbiory malarstwa, grafiki i numizmatów. Był też mecenasem sztuki. Jego kolekcje sztuki wraz z architekturą w roku 1792 stały się pierwszym publicznym muzeum w Polsce. Kolekcja obrazów znajduje się w Pałacu na Wyspie a galeria rzeźby w Starej Oranżerii.
Dodaj komentarz