Kurzętnik
Na stok i na wieżę. Na Kurzej Górze
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kurza Góra to trochę dziwne miejsce. Wznosi się ponad wsią Kurzętnik, a stolicą tutejszego powiatu jest pobliskie Nowe Miasto Lubawskie.
Zimą jest tu największa stacja narciarska w północnej Polsce. Czy działa? Działa. I chwali się tym, że ma największą fabryką śniegu w Europie. To umożliwia stworzenie warunków do zjeżdżania nawet przy prześladujących nas ostatnio dodatnich temperaturach. Są tu trzy oświetlone trasy narciarskie o łącznej długości 2,5 km (900, 770 i 550 m przy różnicy poziomów 60 m). Do tego park rozrywki dla najmłodszych, lodowisko.
Latem narciarskie tereny zamieniają się w bike park a cały kompleks w rodzinny park rozrywki z całorocznym torem tubingowym innymi urządzeniami do zabaw.
Jednak największą atrakcją Kurzej Góry jest dla mnie otwarta ledwie w 2022 r. drewniana wieża widokowa, która ma ponad 35 metrów wysokości a prowadzi do niej również drewniana dwukilometrowa ścieżka. Ulokowano na niej, z myślą o młodzieży młodszej, tablice edukacyjne opowiadające historię średniowiecznego Kurzętnika i okolic. Konstrukcja bardzo oryginalna, wszystko z akacjowego drzewa.
Warto wiedzieć
Kurzętnik jest położony nad Drwęcą. Od XIV do początku XX wieku roku posiadał prawa miejskie. Ponad wsią wznoszą się kompletne ruiny zamku krzyżackiego zbudowanego w XIV wieku przez kapitułę w Chełmnie. Warto wejść na zamkowe wzgórze by popatrzeć na dolinę rzeki. Spod Kurzętnika 11 lipca 1410 r. zawróciły wojska Jagiełły, by uniknąć krzyżackiej zasadzki i bitwy podczas przeprawy przez Drwęcę. Do starcia doszło cztery dni później, pod Grunwaldem.
Dodaj komentarz