Otepää
Tu trenują narciarscy biegacze

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Otepää to malutkie miasteczko w południowej części Estonii. W Polsce jest znane głównie z zawodów pucharu świata w biegach narciarskich, w których lubiła zwyciężać Justyna Kowalczyk.
To zimą. Ale i latem jest tu ośrodek treningowy narciarskich biegaczy. Po pnących się wśród okolicznych wzgórz wyasfaltowanych ścieżkach wokół jeziora Pühajärv, biegają na nartorolkach zawodnicy. Widziałem nawet kadrę rosyjskich sportowców, którzy trenowali tu na zgrupowaniu. Oprócz narciarstwa biegowego można tu uprawiać też narciarskie skoki, biathlon, łyżwiarstwo figurowe i wiele innych dyscyplin. Także letnich. Ważną lokalną imprezą są mistrzostwa w wędkarstwie podlodowym, które odbywają się tu co roku w lutym. Bardzo malownicze miejsce nad malowniczym jeziorem wśród wzgórz.
Wokół niedźwiedziej głowy
W średniowieczu istniał tu staroestoński, wzmiankowany po raz pierwszy w 1116 roku gród, który nazywał się Niedźwiedzia Głowa. Prawdopodobnie i dzisiejsza nazwa pochodzi od kształtu zamkowego wzgórza, który przypomina właśnie niedźwiedzią (?ott? w lokalnym dialekcie) głowę. Ten właśnie symbol znajduje się do dziś w herbie miasta. W 1224 r. biskup Herman zbudował tu pierwszy ceglany zamek na terenie dzisiejszej Estonii. Z ciekawostek warto wspomnieć fakt, że na zamkowym wzgórzu znaleziono najstarszy znany egzemplarz broni palnej w Europie, datowany przed 1396 r. W czasach kawalerów mieczowych miejscowość po niemiecku nazywała się Odenpäh, a potem wraz z Inflantami przechodziła pod panowanie Rzeczypospolitej, Szwecji, Rosji.
W narodowych barwach
W latach 1872-80 pastorem w tutejszym kościele był Jakob Hurt, jeden z ważniejszych działaczy estońskiego odrodzenia narodowego. Tu też z 1884 r. poświęcono niebiesko-czarno-biały sztandar estońskich studentów z Tartu. Te kolory są dziś barwami narodowymi Estonii. W miasteczku znajduje się niewielkie muzeum flagi.
Pod starym dębem
Nad jeziorem na płaskiej łące stoi samotnie pospinany klamrami stary dąb. Ma prawie 400 lat. Średnica starożytnego drzewa na wysokości 1,3 m wynosi 210 cm, obwód 6,6 m, a wysokość drzewa 20 m. Nazywany jest Dębem Wojennym, ponieważ był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Jednym z nich jest bunt chłopów z majątku Pühajärv, którzy odmówili pracy jesienią 1841 r. Zostali ukarani w pobliżu tego drzewa.
Warto wiedzieć
Gmina Otepää uzyskała prawa miejskie w 1936 r.Pierwsze zawody narciarskie miały miejsce w 1928 r. Ośrodek przygotowań olimpijskich o nazwie Tehvandi utworzono tu jeszcze w czasach ZSRR, w latach 70. ubiegłego wieku.
Dodaj komentarz