Bhaktapur
Perła w Dolinie Trzech Królestw

Im bardziej zagłębiam się w wąskie uliczki Bhaktapuru w Nepalu, zwanego obecnie oficjalnie (chociaż nazwę tę stosuje się jeszcze rzadko) Bhadgaunem, tym średniowiecza jest więcej. Jeżeli zresztą być dokładnym, to jest tu dopiero początek XII wieku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Bhaktapur. Perła w Dolinie Trzech Królestw
Można podziwiać w nienaruszonym kształcie wąziutkie uliczki zabudowane 2-3 piętrowymi domami z cegieł i drewna, z niezwykle kunsztownie rzeźbionymi futrynami, drzwiami, oknami, okiennicami, podporami dachów itp. W wielu oknach, może nawet w większości, nie ma szyb.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Tylko napowietrzne kable elektryczne i telefoniczne, rowery, motocykle, rzadziej samochody i jeszcze parę innych przedmiotów przypominają współczesność, a nie średniowiecze.

Im bardziej zagłębiam się jednak w wąskie uliczki Bhaktapuru w Nepalu, zwanego obecnie oficjalnie (chociaż nazwę tę stosuje się jeszcze rzadko) Bhadgaunem, tym średniowiecza jest więcej. Jeżeli zresztą być dokładnym, to jest tu dopiero początek XII wieku.

Przynajmniej według kalendarza nawarskiego. A Nawarowie dominują nie tylko w Bhaktapurze, ale całej Dolinie Katmandu. Według ich kalendarza ? Nepal Samvat ? w październiku naszego 2010, rozpoczął się właśnie ich rok 1131. ?Nasz? kalendarz, zwany tu chrześcijańskim, ma bardzo ograniczone zastosowanie. Urzędowo obowiązuje nepalski, księżycowy, Vikram-Samvat, liczony od 57 roku p.n.e. Według niego w kwietniu ?chrześcijańskiego? 2013 r. zacznie się rok? 2070. Ale wiek XXI, w naszym jego pojęciu, zawita tu nieprędko. Na szczęście!

Bhaktapur jest bowiem niezwykłym miastem. Żywym skansenem, chociaż użycie tej nazwy spotkałoby się tu z oburzeniem. Jest najstarszym w całej dolinie, jego początki sięgają II wieku n.e. Zarazem jest wśród jej trzech dużych miast królewskich ? w przeszłości stanowiły one stolice samodzielnych państw ? najmłodszym. W obecnym kształcie miasto powstało na przełomie XVII i XVIII wieku. Niektóre budowle zostały uszkodzone bądź zniszczone, a następnie odbudowane, podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1934 roku.

Ale ?nowoczesność? rozumiana jako bloki z betonu, wysokościowce, witryny sklepów na całą wysokość i szerokość parteru, tu nie dotarła. Dlatego można podziwiać w nienaruszonym kształcie wąziutkie uliczki zabudowane 2-3 piętrowymi domami z cegieł i drewna, z niezwykle kunsztownie rzeźbionymi futrynami, drzwiami, oknami, okiennicami, podporami dachów itp. W wielu oknach, może nawet w większości, nie ma szyb.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij