Rzym
Polscy artyści na Cmentarzu Verano

Szczególnie dużo Polaków przybyło do Rzymu, gdy decyzją papieża Leona XIII z 1880 r. udostępnione zostały badaczom watykańskie archiwa. Po narodowych powstaniach przybywali do Wiecznego Miasta również emigranci polityczni.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
Bardzo cenionym w kręgach artystycznych rzeźbiarzem był Tomasz Oskar Sosnowski (zm. 1886). Zamieszkał w Rzymie w 1843 r. Był nauczycielem rzeźby w Akademii św. Łukasza.
  • Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
  • Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
  • Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
  • Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
  • Rzym. Polscy artyści na Cmentarzu Verano
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najbardziej znanym grobowcem polskim jest grób Artystów Polskich, w którym spoczywają: Aleksander Gierymski (zm. 1901), Antoni Madeyski (zm. 1939) – twórca nagrobka, Wiktor Brodzki (zm. 1904) i Jadwiga Bohdanowicz (zm. 1943). Tablicę upamiętniającą dwoje ostatnich artystów, których to właśnie miejsce pochówku wskazuje zapis w księgach cmentarza, umieszczono u podnóża grobowca podczas jego restauracji w 2014 r.

Wykonany z białego trawertynu grobowiec ma kształt obelisku zwieńczonego krzyżem. Dekorację stanowią rzeźbiarska kompozycja – gałązki lauru i lampion ozdobiony głowami lwów. Popiersie Gierymskiego z niszy zaginęło w latach 90. XX w. W 2014 r. wykonano je z żywicy, a wzorcem był oryginał rzeźby z krakowskiego Muzeum Narodowego.
Wiktor Brodzki jest twórcą płyty pamiątkowej dedykowanej Adamowi Mickiewiczowi na Via del Pozzetto oraz jego popiersia znajdującego się na rzymskim Kapitolu w Protomotece – sali dekorowanej popiersiami słynnych osób.
Wśród rzymskich artystów tego okresu wymienić trzeba Jana Stykę, malarza panoram i ilustracji. Malarz zmarł w 1925 r. i pochowany został na cmentarzu Verano, prawdopodobnie w grobowcu artystów polskich. Jego prochy w 1959 r. zostały umieszczone na kalifornijskim cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale obok syna Tadeusza, w Kwaterze Nieśmiertelnych. To w Forest Lawn wystawiana jest stale od 1951 r. panorama Styki „Golgota”, uznawana za największą panoramę o tematyce religijnej.

Na cmentarzu Verano spoczął również rzeźbiarz Teodor Rygier (zm. 1913), przebywający w Rzymie od 1888r. Jego najbardziej znanym, najpopularniejszym dziełem jest pomnik Adama Mickiewicza na krakowski Rynku.

Bardzo cenionym w kręgach artystycznych rzeźbiarzem był Tomasz Oskar Sosnowski (zm. 1886). Zamieszkał w Rzymie w 1843 r. Był nauczycielem rzeźby w Akademii św. Łukasza. Główną część jego artystycznego dorobku stanowi rzeźba religijna, w tym liczne posągi Matki Boskiej. Najbardziej znanym jest pomnik Matki Boskiej Jazłowieckiej, który po II wojnie św. przewieziony został do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. I te siostry opiekują się grobem artysty na Verano. Płyta grobowa Sosnowskiego opatrzona krzyżem jest skromna. Do 2009 r. była na niej autorska płaskorzeźba przedstawiająca Anioła Nadziei. Została skradziona.

We wspólnym grobie spoczywają malarze: Henryk Cieszkowski (zm.1895) i Aleksander Stankiewicz (zm.1892). Ich prace posiada Muzeum Narodowe w Warszawie i w Krakowie. Wszyscy artyści przebywający na emigracji utrzymywali ścisłe związki z ojczyzną. Ich dzieła zdobią polskie muzea, kościoły, zabytki.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij