Szczecin
Rekonesans od strony Odry

Gdybyśmy w ten rejs popłynęli 70 lat temu… Za kilka lat taki rejs przyniesie również inne wrażenia. Zapraszam, na krótki rejs jachtem z biegiem rzeki, rekonesans po szczecińskich nabrzeżach Odry.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Szczecin. Rekonesans od strony Odry
"Szczecińska Wenecja" – tak przyjęło się nazywać ten zakątek stworzony przez "stojące" w wodzie i przeglądające się w niej budynki.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na prawym nabrzeżu pozostałość zwodzonego Mostu Dworcowego z poł. XIX w., wysadzonego w 1945 r. (zdjęcie 7). Przepływamy pod mostem kolejowym, zbudowanym w 1868 r. który od 1900 r. jest mostem obrotowym). Dworzec szczeciński przebudowano wówczas z czołowego na przelotowy. Most, zniszczony w czasie wojny, odbudowany został w latach 60. XX w.

Tuż za nim okazały, zbudowany z czerwonej cegły w stylu neogotyckim gmach poczty – Cesarski Urząd Pocztowy z lat 1872-75. Niewątpliwą ozdobą budynku są tympanony zwieńczone końskimi łbami (zdjęcia 8,9,10).

Nieco dalej kościół św. Jana Ewangelisty. To jedyny zachowany w Szczecinie obiekt w stylu gotyku ceglanego, nieorientowany pofranciszkański, budowany etapami w XIV i XV w. Wewnątrz, niektóre filary odchylone są od pionu. Kościół nie zachował oryginalnego wyposażenia. Pozostały cenne polichromie z XV i XVI w. Zamiast wieży, nad kościołem wznosi się charakterystyczna sygnaturka, wstawiona pomiędzy prezbiterium a korpus (zdjęcie 11).

I jesteśmy przy Moście Długim, łączącym lewobrzeżne miasto z wyspą rzeczną Łasztownią. To najstarszy w Szczecinie most (jako drewniany powstał w końcu XIII w.). Rozebrany w 1900 r., położony został ponownie w 1903 r. jako zwodzony Most Hanzy z torowiskiem tramwajowym. Wysadzony został w 1945 r. i do 1959r., w którym został odbudowany również jako zwodzony, ruch przez Odrę odbywał się po położonej na starych filarach drewnianej kładce. Obecnie, od 2000 r. most jest na stałe zespawany (zdjęcia 12-13). Bezpośrednio przy moście, na prawym nabrzeżu stoi stuletni okazały gmach Urzędu Celnego (zdjęcie 14). Zarówno Łasztownia, jak i leżące na przeciwległym brzegu rzeki Podzamcze, Zamek i Wały Chrobrego zasługują na odrębną opowieść. Krótko, z pokładu jachtu opowiem o nich w następnym odcinku opowieści o rejsie z wartkim nurtem rzeki.

Warto wiedzieć

* Ujście Odry znajduje się w Roztoce Odrzańskiej tzn. zatoce Zalewu Szczecińskiego, odciętego od Bałtyku Wyspami Wolin i Uznam.
*  „Szczecińska Wenecja” sterczy jak wyrzut sumienia; niezagospodarowana – niszczeje.
* Szczecin był twierdzą dwukrotnie. Pierwsza (z fortami, lunetami, przeciwstrażami) powstała w latach 1717-40 wg projektu Holendra Gerharda van Wallrave. Fortyfikacje przetrwały do 1873 r., kiedy to podjęto decyzję o rozwoju i zmianie oblicza miasta i je rozebrano. Po raz drugi Szczecin ogłoszony został miastem-twierdzą 20 marca 1945 r. z obowiązującymi od tego dnia prawami wojennymi. W latach 1941-45 wybudowano w Szczecinie około 800 schronów podziemnych, a siecią podziemnych tuneli połączono sąsiadujące budynki.


W ciągu trzech kolejnych lat (2007, 2008 i 2009) dane mi było płynąć tą trasą – z małymi skokami w bok. Dzięki temu mógł powstać ten cykl artykułów i jego fotograficzna ilustracja.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij