Rzym
Via Appia Antica, od mili trzeciej…

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Rząd włoski odkupił w 2002 r. ten teren zielony o pow. 8600 m kw. od prywatnego właściciela (na terenie term uprawiano winorośl), na którym znajduje się również willa dawnego gospodarstwa rolnego, usytuowana na rzymskiej cysternie zasilającej termy w wodę. Budynek przeznaczony został m.in. na archiwa i bibliotekę Antoniego Cederny, archeologa i dziennikarza, walczącego o ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Włoch. W budynku znajduje się również punkt informacyjny Via Appia Antica.
Dom Seneki
Droga nabiera teraz ? w czwartej mili – coraz bardziej wiejskiego charakteru, z sosnami i cyprysami na poboczach, z reliktami wielu grobowców, głównie ceglanych. Jednym z nich jest grobowiec identyfikowany jako grób Seneki (Młodszego), w formie ceglanego filara. Gdzieś tu znajdowała się bowiem willa filozofa, który w niej, na żądanie Nerona, popełnił samobójstwo, przecinając sobie żyły. Miał 69 lat. Usytuowany jest obok miejsca, w którym stała kolumna czwartej mili. Kolumna piątej mili stała już za skrzyżowaniem Via Appia z ulicą Heroda Attyki.
Willa Kwintyliuszy
Na odcinku do szóstej mili znajduje się wysokiej klasy zabytek: Villa dei Quintilli (Kwintyliuszy). To największy kompleks mieszkalny na przedmieściach Rzymu. Jego identyfikacja możliwa była dzięki odnalezieniu ołowianej rury noszącej nazwiska właścicieli. To bracia Quintili ? Kwintyliusz Cordianus i Kwintyliusz Waleriusz Massimo z senatorskiej rodziny konsulów w 151 r. n.e. Kwintyliusze ? pod pretekstem spisku ? zostali zgładzeni przez cesarza Kommodusa, a ich majątek stał się cesarską rezydencją. Kompleks Villi Kwintyliuszy zwiedza się odpłatnie. Wejście znajduje się od strony Via Appia Nuova. Ciekawostką na terenie willi Kwintyliuszy jest zorganizowanie ?ogrodu patriarchów? czyli ogrodu ? sadu, w którym posadzono 20 młodych siewek pochodzących od najstarszych we Włoszech drzew: oliwki z Sardynii, figi z Abruzji czy też jabłoni z Trentino, która była najstarszą, liczącą 250 lat jabłonią w Europie (uległa wiatrom w 2013 r.).
Casal Rotondo
Kilometr dalej, tuż przed skrzyżowaniem Appii z Via Casal Rotondo i kolumną szóstej mili znajduje się największe mauzoleum na Via Appia Antica ? ogromy, imponujący grobowiec z końca I wieku p.n.e. ? Casal Rotondo (ok. 7,4 km od bramy św. Sebastiana). Niezwykłe jest jego wykorzystanie: w okresie średniowiecza był wieżą obserwacyjną zbudowaną z tufu wulkanicznego, a potem dobudowano doń willę. Wspomniany wcześniej Luigi Canina znalazł w pobliżu marmurową dekorację z napisem Cotta, wnioskując, że mauzoleum należało do Marco Valerio Messalino Cotta ? rzymskiego polityka. Jak było?
Można flanerować dalej. Ale Appia jest coraz mniej zadbana i chaotyczna, chociaż w atmosferze wiejskiej ciszy ma wiele uroku. Na całej długości drogi widać, jak wiele ran odniosła i cieszą podejmowane prace rewaloryzacyjne. Via Appia Antica oferuje fantastyczne widoki. To wspaniały kierunek relaksujący po hałasie Rzymu. Jedno, co wkurza to domostwa za bramami, samochody kursujące po starożytnym bruku, śmieci.
Wato wiedzieć
* Po Via Appia Antica najlepiej poruszać się pieszo albo rowerem (jest wypożyczalnia rowerów).
* Można dojechać: autobusami nr 118 z Placu Weneckiego, 660 z Largo Colli Albani, 765 z Laurentiny i metrem Linia A, stacja Colli Albani.
Dodaj komentarz