Jastrzębia Góra
Stare wille i nowe inicjatywy

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jastrzębia Góra podzielona jest na trzy „sektory”. Najstarsza zabudowa znajduje się przy ulicy Bałtyckiej. Stąd najbliżej i najwygodniej dojść do plaży.
Część środkowa znajduje się między ulicami Rozewską, Pucką i Drogą Rybacką. Trzecia część to tak zwane Jasne Wybrzeże. Jest to obszar położony najbardziej na wschód, w kierunku Władysławowa, a zaczyna się od Drogi Rybackiej. Tu znajdziemy wiele willi, pensjonatów, hoteli i kwater, ale jest dalej do morza.
Wille sanacyjnych notabli
Pośród współczesnych hoteli i willi znajdziemy te z ubiegłego wieku. W pobliżu Lisiego Jaru, na terenie obecnego ośrodka „Delfin” stoi willa Rossetówka, własność jednego z pierwszych budowniczych Jastrzębiej Góry – Aleksandra de Rosseta. Znajdziemy Bajkę, Fantazję (Faleza), Irenę – miejsca pobytów wczasowych prezydenta Mościckiego, przedstawicieli sanacyjnych rządów, sejmu i wysokich rangą urzędników państwowych. Ciekawy jest zespół trzech willi rodziny generała Rozwadowskiego, znanego ze zwycięstwa w bitwie z Armią Czerwoną, znaną jako „Cud nad Wisłą”. To są przykłady budownictwa międzywojennego w stylu modernistycznym. Z kolei Zew Morza to przykład budownictwa uzdrowiskowego. I tak teraźniejszość miesza się z przeszłością.
I współczesne rozrywki
Przy ulicy Droga Rybacka (a właściwie to Rozewska) znajdziemy ciekawy budynek. To Dom Whisky, jedyny taki obiekt w Polsce. Plan architektoniczny budynku i projekt wnętrza są takie, jak w tradycyjnej destylarni whisky. Całość obiektu zwieńczono cynową pagodą, rozpoznawalną przez miłośników tego szkockiego napitku. Dom Whisky prowadzi dwóch panów zafascynowanych tym trunkiem. Inspiracją do ich pracy była książka „Whisky Vademecum”. Panowie uczestniczyli w różnych szkoleniach i pogłębiali wiedzę. Podróżowali i zwiedzali destylarnie na świecie. Szkolili się u wielkich autorytetów w tej dziedzinie. Dziś zajmują się prezentowaniem tej wiedzy gościom. W czasie pokazów prowadzona jest też degustacja. Zobaczymy tu ponad tysiąc rodzajów whisky z całego świata. Przepiękne butelki przyciągają wzrok. Wystrój domu też jest bardzo ciekawy. Wygodne kanapy zachęcają do dłuższego pobytu. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty.
Przy jakiej ulicy znajdują się wille gen. Rozwadowskiego?
Przy Klonowej 14, 17. Takie pytania są dość trudne dla turysty, bo raczej nikt nie jest w stanie zapamiętać nazw tysięcy ulic. Zapamiętuje się te najważniejsze. Aby udzielić odpowiedzi, weszłam na stronę http://www.frjg.pl/vademecum_2_2009.pdf łam 10