Poczdam
Stary Rynek Wielkiego Fryderyka

To, co teraz widzimy na Starym Rynku jest efektem podjętej w 1990 r. decyzji o odbudowie historycznego serca Poczdamu, które zniszczyły alianckie bomby. Potem proces zniszczenia dopełniły władze NRD rozbierając szkielety dawnych budynków.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Poczdam. Stary Rynek Wielkiego Fryderyka
Stary Rynek ma kształt rzymskiego placu z podkreślającym jego charakter obeliskiem pośrodku.

Pierwotnie w medalionach znajdowały się wizerunki czterech władców z rodu Hohenzollernów, którzy wpłynęli na wielkość Poczdamu: Wielkiego Elektora Fryderyka Wilhelma i królów w Prusach – Fryderyka I, Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II Wielkiego. Zastąpiono je wizerunkami czterech ważnych dla Poczdamu architektów: Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa, Carla von Gontarda, Karla Friedricha Schinkla i Ludwiga Persiusa. Obelisk poddany został generalnej restauracji w 2014 r.

Stary Ratusz

Stojący po wschodniej stronie placu Stary Ratusz otrzymał fasadę zaprojektowaną przez Jana Boumana według planów Andrei Palladio z XVI w. dla pałacu nieopodal Vicenzy, natomiast posąg Atlasa na kamiennej kopule jest detalem występującym na ratuszu w Amsterdamie. Zniszczony w 1945 r. budynek ratusza został odremontowany w latach 60. XX w. jako ośrodek kultury. Obecnie w ratuszu i w sąsiadujących z nim kamienicach mieści się Muzeum Poczdamu.

Pałac Miejski

Jest od 2014 r. siedzibą parlamentu Brandenburgii, o czym informuje tablica z herbem i napisem w dwóch językach, niemieckim i dolnołużyckim: Landtag Brandenburg, Krajny Sejm Bramborska. Pałac stał w odbudowywalnej ruinie do 1960 r., w którym został w całości wyburzony. Odbudowa pałacu sfinansowana z prywatnych funduszy zebranych w latach 90. XX w. rozpoczęła się w 2000 r. Pierwszy odbudowany został portal Fortuny, który był projektem holenderskiego architekta Jeana de Bodt w 1701 r. jako brama wjazdowa do miasta z okazji koronacji elektora Brandenburgii na pierwszego króla Prus. Portal Fortuny jest wierną rekonstrukcją oryginału, zbudowanym, tak jak oryginał, z saksońskiego piaskowca. Kopułę portalu wieńczy pozłacana bogini szczęścia – Fortuna. Restauracja Miejskiego Pałacu trwa. Na dziedzińcu ustawiono oryginalne fragmenty klatki schodowej. W 2007 r. Fundacja Hassa Plattnera przekazała na rzecz odbudowy pałacu miejskiego 20 mln euro i nie koniec na tym.

Pałac Barberini

Powstał w latach 1771-72 w stylu barokowym na miejscu budynku mieszkalnego. Zaprojektował go m.in. ceniony architekt Karl von Gontard jako spełnienie upodobań Fryderyka Wielkiego do architektury włoskiej. Inspiracją był Pałac rodu Barberini w Rzymie, znany Fryderykowi Wielkiemu z rycin rzymskich Giovanniego Battisty Piranesiego. Stąd jego nazwa. W budynku pierwotnie była restauracja z browarem, co nie dziwi, gdyż Stary Rynek był również placem targowym. Budynek w XIX w. przechodził przebudowy i dobudowy bocznych skrzydeł, które wykorzystywano na siedziby organizacji kulturalnych, ale i jako mieszkania czynszowe. Gdy po nalocie w 1945 r. budynek został całkowicie zniszczony, w 1948 r. zniwelowano jego resztki. Czterdzieści lat później na tym terenie miał stanąć teatr, jako część socjalistycznego założenia. I on, będący w stanie surowym został rozebrany po obaleniu muru berlińskiego.

W planach przywrócenia Starego Rynku do historycznej postaci znalazła się również ta strona Rynku, na której stał pałac Barberini. Pośród wielu zgłoszonych ofert wykorzystania odbudowywanych budynków, władze miasta wybrały ofertę Hassa Plattnera, poczdamskiego miliardera z branży informatycznej, kolekcjonera sztuki. Jego propozycją było stworzenie muzeum sztuki o międzynarodowej randze. I tak się stało. Pałac Barberini zrekonstruowany został w latach 2013-16 za kwotę około 80 mln euro, które wyłożyła Fundacja Hassa Plattnera. Fasady od strony Rynku i Haweli zrekonstruowano wg archiwalnych zdjęć, przy czym wykorzystano stare techniki rzemieślnicze. Materiały – piaskowiec i cegła – sprowadzone zostały z tych samych miejsc, z których sprowadzono je przy budowie Pałacu Barberini Fryderyka Wielkiego w XVIII w. Wnętrze budynku zaprojektowano zgodnie z nowoczesnymi wymogami wystawienniczymi i z wykorzystaniem współczesnych technologii. Inauguracja Muzeum Barberini odbyła się 20 stycznia 2017 r., a uświetnili ją m.in. kanclerz Angela Merkel oraz współzałożyciel firmy Microsoft Bill Gates.

Polecam

Byłam na kilku wystawach organizowanych przez to Muzeum w cyklach kwartalnych, ostatnio w październiku 2020 r. na wystawie impresjonistów. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, wystawa oparta była na kolekcji własnej Hasso Plattnera, zawierającej obrazy czołowych impresjonistów, w tym 34 dzieła Claude’a Moneta. To największa po zbiorach francuskich kolekcja prywatna tego malarza. Wysoki jest standard Muzeum Barberini w Poczdamie. Trzeba je odwiedzić.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij