Kalisz
Szlak dla pielgrzymów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Obecnie trwają prace konserwatorskie i montaż ogrzewania podłogowego. Remont miał kosztować 12 mln zł, ale będzie droższy przez konserwację znalezisk. W lutym 2018 roku znaleziono bowiem ponad 20 cennych monet. Jedna z nich, srebrna moneta południowosłowiańska wzorowana na matapanie ? weneckim groszu, jest dopiero czwartą taką monetą na ziemiach polskich. Oprócz niej znaleziono między innymi: monetę króla Stefana II Urosza, denar węgierski oraz dwudenar Zygmunta Augusta z 1570 roku. Monety znalazły się pewnie we wnętrzu dlatego, że w wieku XIX brano z cmentarza przy kościele ziemię do podwyższenia posadzki. Ale to nie koniec sensacyjnych znalezisk. Niedawno odkryto w prezbiterium wyjątkowe malowidło na ścianie północnej, które ma wysokość około 16 metrów. Jest największe tego typu w Polsce a może i w Europie. Przedstawia ono pewnie św. Krzysztofa i pochodzi z końca XIII wieku.
Katedra
Dalej idziesz ulicą Św. Stanisława do Głównego Rynku z ratuszem i wchodzisz na ulicę Kanonicką. Tu przy skrzyżowaniu z ul. Grodzką stoi katedra pw. św. Mikołaja Biskupa. Niestety, trudno ja ująć w obiektywie. Kościół św. Mikołaja w stylu gotyckim został ufundowany w latach 1253-57 także przez księcia Bolesława Pobożnego i jego małżonkę, błogosławioną Jolantę. W roku 1441 arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot wyniósł kościół św. Mikołaja do godności kolegiaty zakonnej. I ten kościół ulegał pożarom w latach 1560 i 1609. W roku 1612 odbudował go włoski architekt Albin Fontana. W roku 1621 niejaki Piotr Żeromski, starosta bydgoski, poseł polski do Niderlandów, będąc w Antwerpii kupił w pracowni Rubensa obraz ?Zdjęcie Chrystusa z Krzyża? i ofiarował go do głównego ołtarza dzisiejszej Katedry. W 1706 roku po bitwie ze Szwedami zniszczeniu uległo miasto i kościół, zostały się tylko mury. W 1810 roku od zgromadzenia kanoników laterańskich, obecnych tu przez 450 lat, tu kościół przejęli księża diecezjalni. W roku 1869 rozpoczęto remont zniszczonej świątyni. Nakazano obowiązkowe składki.
W roku 1912 umieszczono na dzwonnicy odrestaurowany dzwon ?Mikołaj? wykonany 20 lat wcześniej. W czasie okupacji został on zrabowany i przeznaczony na złom. Znaleziono go we Wrocławiu i w 1947 r. powrócił do Kalisza. Dziś mocno uszkodzony stoi na postumencie przy ziemi. W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 obraz Rubensa z głównego ołtarza pewnie skradziono, a dla zatarcia śladów podpalono ołtarz. W roku 1993 zbudowano nowy ołtarz z karraryjskiego marmuru.
W ciągu wieków tu modlili się król Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło. Tu odbył się w roku 1357 synod biskupów. Tu ochrzczono Adama Asnyka a ślub brała Maria Konopnicka. I wreszcie 4 czerwca 1997 roku po mszy św. na placu św. Józefa na prywatną modlitwę przyjechał tu papież Jan Paweł II.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- więcej o kaliskich kościołach
Kalisz jest otwarty na turystów .
Czytaj o atrakcjach Kalisza na stronie KRAJOZNAWCY i na innych .
W mieście jest gastronomia na każdą kieszeń i wyrafinowany smak .
Oprócz sieciówek w galerii AMBER i restauracji z polską kuchnią od 10 złoty za obiad są restauracje o zagranicznych smakach . Możesz zjeść japońskie sushi , indyjskie potrawy , wietnamskie i chińskie pożywne obiady , arabską shoarmę itd. .
Baza noclegowa jest bardzo bogata pod względem ceny i wyposażenia . Cena noclegu jest od 20 złoty .
Liczne hotele oferują też pokoje noclegowe na czele z hotelem Hampton by Hilton ( Hilton ) .
Ojciec Waldemar , proboszcz z klasztoru o.o. franciszkanów też organizuje rożne koncerty w świątyni . Miejscowe media mówią o tym kościele „ perełka Kalisza „ .
Kościół o.o. franciszkanów jest cały czas w remoncie .
Pozostały jeszcze tylko szczegóły malunków do wykończenia .