Świdnica
Taka mała lubuska wieś

Ta Świdnica to niewielka wieś gminna na Ziemi Lubuskiej, bardzo blisko Zielonej Góry. Też może poszczycić się wielowiekową historią, bo wzmianki o niej zapisano już w 1305 roku. Teraz mieści się tu Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Świdnica. Taka mała lubuska wieś
XIV-wieczny kościół pw. św. Marcina zwraca uwagę surową gotycką konstrukcją: kamienne mury podparte są szkarpami. Kościół ma prostą bryłę, jest zbudowany na planie prostokąta, jedyną nawę zamknięto trójbocznym prezbiterium.
  • Świdnica. Taka mała lubuska wieś
  • Świdnica. Taka mała lubuska wieś
  • Świdnica. Taka mała lubuska wieś
  • Świdnica. Taka mała lubuska wieś
  • Świdnica. Taka mała lubuska wieś
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Świdnica, ale nie ta śląska, znana z Kościoła Pokoju, pięknego rynku i niezwykłej katedry. Ta Świdnica to niewielka wieś gminna na Ziemi Lubuskiej, bardzo blisko Zielonej Góry.

Też może poszczycić się wielowiekową historią, bo wzmianki o niej zapisano już w  1305 roku. W jej nazwie (po niemiecku Schweinitz), kto chce, doszukuje się słowiańskiego rodowodu. Na początku jej dziejów wieś należała do rodu von Kittlitz (Kietliczów) i ich staraniem, przejściowo i krótko, miała nawet prawa miejskie. Ówczesnym właścicielom zawdzięcza też dwa ciekawe zabytki. XIV-wieczny kościół pw. św. Marcina zwraca uwagę surową gotycką konstrukcją: kamienne mury podparte są szkarpami. Kościół ma prostą bryłę, jest zbudowany na planie prostokąta, jedyną nawę zamknięto trójbocznym prezbiterium. Wieża przykryta jest barokowym hełmem, wystrój wnętrza także barokowy, w zakrystii znajdują się tablice nagrobne dawnych właścicieli. Wejścia na teren przykościelny strzegą barokowe posągi Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Jana Nepomucena.

Warto wiedzieć

W tej samej wsi, otoczony parkiem, stoi renesansowy dwór, zbudowany jako siedziba rodowa Kietliczów. Projekt dworu przypisuje się włoskiemu architektowi Alberto Antonio z Turbino. Budowę zakończono w 1602 r, ale obecny wygląd pałacu jest wynikiem XIX-wiecznej przebudowy. Zachowały się jednak renesansowe stropy i szereg detali architektonicznych. Teraz mieści się tu Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza.

Zajrzyj na te strony:

 

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij