Międzyzdroje
Woliński Park Narodowy i jego muzeum

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Muzeum w ogrodzie
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się w centrum Międzyzdrojów na Wzgórzu Filaretów w ogrodzie o powierzchni 1,5 ha. Na jego terenie są dwa budynki – biały pałacyk z przełomu XIX i XX wieku (tu było stare muzeum, które zaczęło działać w roku 1962) oraz nowy budynek otwarty w roku 1995 z pięcioma salami o powierzchni około 900 m kw.
Na terenie muzeum wyeksponowano 130 samców ptaków w szatach godowych. Patrząc na ilości wypchanych ptaków skłonny jestem w to uwierzyć. Pokazano też typowe dla Wolińskiego Parku Narodowego krajobrazy: wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, nadmorskie klify zimą i latem, siedliska ptaków i ostoje zwierzyny leśnej. Na szczególną uwagę zasługują instalacje przedstawiające środowisko nieleśne i wodne które stanowią obecnie 60 proc. powierzchni parku. Ekosystemy leśne są reprezentowane przez popularne na Wyspie Wolin jelenie, sarny, dziki czy lisa. Można też z bliska obejrzeć żubra. Kiedyś w ogrodzie była klatka z orłami bielikami. Ostatnio stała pusta.
Do zagrody pokazowej
A jak już mowa o żubrach to można się przejść do Pokazowej Zagrody Żubrów, 2 km od muzeum. Zagroda zajmuje 28 ha, z czego wybieg dla żubrów ma powierzchnię 20 ha. Jest też zagroda, w której poddaje się kwarantannie chore lub nowo przybyłe żubry.
W roku 1976 przywieziono tu z Borek Białowieży cztery żubry. Była to krowa, byk i dwie jałówki. Przeciętnie co roku rodzą się 1-2 cielaki. W zagrodzie liczba żubrów waha się od 5 do 12. Oprócz żubrów są tu w zagrodach dziki, sarny, jelenie, orły bieliki. Za ogrodzeniem są tarasy widokowe, stoliki i ławki.
Warto wiedzieć
W Polsce od 1932 r. prowadzi się Rejestr Żubrów. Żubry nizinne (białowieskie) otrzymują imiona zaczynające się na sylabę Po. A żubry odłowione na wolności i włączone do hodowli mają imiona na sylabę Ka. Z żubrów kaukaskich (górskich) ocalał tylko jeden byk i jego potomkowie z linii białowiesko – kaukaskiej mają imiona na sylabę Pu. W roku 2016 na świecie żyły 6573 żubry.
Bardzo ciekawa jest strona o żubrach pokazująca ich rozmieszczenie na świecie .
Ale nie tylko . Są różne artykuły o żubrach w zakładkach strony .
http://www.zubry.com/zubr-w-polsce-i-na-swiecie