Warszawa
Zamek Królewski Stanisława Augusta
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Reprezentacyjnymi zespołami sal stanisławowskich Zamku Królewskiego w Warszawie są apartamenty Wielki i Królewski, które powstały w latach 70. i 80. XVIII w. podczas modernizacji budynku.
Zamek Królewski z czasów Stanisława Augusta projektowali królewscy architekci: Jakub Fontana, Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer oraz Jan Bogumił Prelsch. Na apartamenty tzw. stanisławowskie składają się m.in.:
* Sala Rady, którą odbudowano na podstawie jej oryginalnego projektu z 1784 roku. Była w czasach Stanisława Augusta salą posiedzeń Rady Nieustającej. Na ścianach wiszą portrety pędzla Józefa Peszki przedstawiające wybitnych działaczy Sejmu Czteroletniego (1788-92).
* Sala Wielka Asamblowa zwana Balową o powierzchni 321 m kw. jest salą największą. W niej odbywały się dworskie ceremonie, a także uczty, bale, koncerty i spektakle teatralne. Zrekonstruowana na podstawie fotografii sprzed 1939 r., posiada zachowane oryginalne elementy sztukaterii, posągi Apolla i Minerwy dłuta André Le Bruna oraz kompozycję rzeźbiarską, przedstawiającą alegorie Sprawiedliwości i Pokoju, otaczające medalion z popiersiem Stanisława Augusta wykonane przez rzeźbiarza Jakuba Monaldiego. Ogromny plafon ? dzieło Marcella Bacciarellego ?Rozwikłanie chaosu? ? został odtworzony współcześnie.
* Sala Rycerska (tzw. Sala Narodowa), powstała według koncepcji samego króla Stanisława Augusta. Wystrojem tej sali ? obrazami, popiersiami, napisami chciał król uczcić osoby zasłużone dla ojczyzny. Dziesięć owalnych portretów i dwadzieścia dwa brązowe biusty przedstawiają wybranych, sławnych Polaków.
* Sala Tronowa (Sala Audiencjonalna Nowa), w złocie i czerwieni, z licznymi elementami symbolizującymi władzę królewską, służyła najważniejszym audiencjom. W wyposażeniu znajduje się uratowany fotel tronowy, wykonany w Warszawie wg projektu Jana Ch. Kamsetzera, pochodzące z warsztatów w Rzymie i Paryżu dwa kominki, rzeźby i brązy, dwa stoły konsolowe, drzwi i fragmenty boazerii, które posłużyły za model odtworzenia wnętrza. Odtworzony został tzw. zaplecek, zdobiony haftowanymi srebrem orłami w koronie na tle z czerwonego aksamitu. Jeden z oryginalnych orłów, na którego odwrocie był napis ?Schloss Warschau?, odnaleziony został w 1991 r. za oceanem. Posiadanie oryginału dało możliwość wykonania 86 kopii godła według starych technik, nicią osnutą specjalną srebrną nitką.
* Pokój Marmurowy służył jako przedpokój w apartamencie państwowym Wazów i jest w nim najstarszym wnętrzem. Został zaprojektowany ?w duchu czasu?, w całości w marmurze za panowania Władysława IV w latach 1640-43. Jego projektantem był włoski architekt Jan Baptysta Gisleni. W latach 1769-71 Jakub Fontana odnowił gabinet i zmodyfikował jego detale, tworząc w nim swoisty panteon władców polskich, uwiecznionych na dwudziestu dwóch portretach pędzla Bacciarellego. Dopełnieniem jest portret koronacyjny Stanisława Augusta. Ponad lustrem umieścił Fontana posągi alegoryczne Sprawiedliwości i Pokoju nad lustrem, wykonane przez André Le Bruna.
Dodaj komentarz