Nowy Świat
Carską Ścieżką, śladami Golicyna

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ponad Carską Plażą
Tu w zatoce jest miejsce na długą chwilę odpoczynku. Miło zamoczyć nogi w cudownie czystej i ciepłej wodzie. Znad zatoki jest troszkę ostre podejście na przełączkę między Kapczikiem a Koba-Kają. Na tą górę prowadzą szlaki turystyczne. Z przełęczy oglądamy (z prawej strony) Zatokę Błękitną i Carską Plażę. Miejsce to upodobał sobie car Mikołaj II. Nad zatoką wznoszą się ciekawe formy skalne o kształcie nosorożca. Na te skały prowadzi również szlak turystyczny. Niestety na Carską Plażę już od dłuższego czasu wejście jest zabronione. Tłumaczy się to zagrożeniem spadającymi kamieniami… Z przełączki szeroką gruntową drogą schodzi się do miasteczka. Przy drodze ciekawe drzewa, krzewy i inna roślinność, a przy nich opisy. Przez osiedle mieszkaniowe czyli blokowisko schodzimy nad Zatokę Zieloną.
Warto wiedzieć
* Przy Zatoce Zielonej jest fabryka znanego szampana. Została założona w 1878 roku, przez księcia Lwa Golicyna. Żył tu i pracował przez 30 lat. Dom Golicyna to architektoniczna wizytówka miasteczka. Neogotycką budowlę otaczają wieże z krenelażem. Fabrykę można zwiedzać, a także degustować wina musujące. Przed wejściem znajduje się pomnik Golicyna.
* Lew Golicyn pochodził ze Starej Wsi pod Węgrowem. Jego ojcem był Sergiusz Glicyn, a matką Polka, Maria z Jezierskich. Marzeniem Lwa było stworzenie musującego wina, które mogłoby konkurować z szampanami francuskimi. Próbował też nakłonić Rosjan, aby zamiast wódki pili produkowane przez niego alkohole.
* Golicyn przez wiele lat był zarządcą winnic carskich, a także właścicielem olbrzymich dóbr w okolicy Sudaku i Teodozji. Tam też uprawiał winorośl i budował wytwórnie win. Sprowadził z Francji szczepy winorośli i zatrudnił najlepszych specjalistów z Szampanii. Wina Golicyna zdobywały wiele międzynarodowych nagród. Były na Wielkiej Wystawie Paryskiej w 1900 roku. Sztandarowym produktem krymskiego winiarstwa od tamtego czasu jest wino musujące, wytwarzane według oryginalnej metody szampańskiej – Krimskoje Igristoje. Kiedy winnice Krymu upaństwowiono, to i produkcja ucierpiała. Słynne Krimskoje Igristoje nie przypominało pierwowzoru. Dziś winiarstwo na Krymie próbuje się odrodzić. W fabryce w Nowym Świecie nadal stosuje się tradycyjne metody, więc i wino tu najlepsze.
Przepiękne miejsca! Byliśmy w 2013