Szczyrk
Czy znów na stokach staną płoty?

Szczyrk ciągnie się w dolinie wzdłuż potoku Żylica i rozszerza się na przysiółki rozrzucone na zboczach gór. Tak samo porozrzucane są tutejsze stoki narciarskie. A jest ich niemało: 31 wyciągów obsługuje prawie 60 km tras.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Ochremiak
Szczyrk. Czy znów na stokach staną płoty?
Gdy odczekamy już swoje i pokonamy niespełna trzy kilometry i 700 m różnicy poziomów, staniemy pod ośnieżoną wieżą i zachwycimy się pięknym widokiem. Z powrotem można zjechać na trzy, albo i cztery sposoby, w sumie po 14 kilometrach tras.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Czyrna-Solisko, czyli GAT

W ośrodku jest 21 kilometrów tras. To właśnie stąd znamy słynne awantury z grodzeniem płotami stoków. Od kilku sezonów jest jednak spokój. Już na parkingu trzeba podjąć decyzję: w prawo na Malinów, czy w lewo na Małe Skrzyczne. Na Malinowie (Wierch Pośredni) trasy są raczej łagodne, sprzyjają rekreacyjnej jeździe. Tylko ta jedna, prowadząca na sam dół Golgota… Ominąć ją, to jak być w Rzymie, papieża nie widzieć. Teraz jej nazwa gdzieś się zapomniała, ale trasa (nr 11, czerwona) była kiedyś wyzwaniem: wąsko, muldy, kamienie, strach. Teraz jest ratrakowana, oświetlona – gdy jest dość śniegu, sama przyjemność.

Na ośmiu trasach Małego Skrzycznego nie ma tłoku, każdy jedzie w swoją stronę. Kto czuje się na silach, wybiera czarną, trudną. Jeśli nie jest zamknięta. Kto chce się polenić, jedzie niebieską albo zieloną (łatwe) wystawiając na postojach twarz do słońca. Kto pożąda widoków, wyciąga się aż pod sam szczyt, skąd otwiera się rozległa panorama od Skrzycznego po Klimczok. Niestety, wszyscy spotykają się na dole. Kolejki do wyciągów po horyzont.

Biały Krzyż

Wreszcie na samym końcu, już pod przełęczą Salmopolską – Biały Krzyż. Tu zaczyna się zazwyczaj sezon narciarski w Szczyrku. Są tu dwa króciutkie wyciągi z łatwymi trasami, w sam raz dla początkujących. Ale mają jedną zaletę: śnieg – jak już spadnie, poleży do wiosny.

Miasto z narciarską przeszłością

Do lat dwudziestych ubiegłego wieku Szczyrk był wsią, a jej mieszkańcy trudnili się głównie pasterstwem. Szczyrk dla narciarzy odkryli ci, którzy dość już mieli przepełnionego Zwardonia. Tam można było dojechać koleją, a liczba adeptów nowego sportu rosła z dnia na dzień. Zaczęli więc ściągać na Skrzyczne i Klimczok, choć aż do 1932 roku nie było tu nawet porządnej drogi.

Inna niż teraz była to miejscowość, ale i inni narciarze. Nie mieli wyciągów, zarzucali narty na plecy i mozolnie wynosili je w góry. Albo udeptywali stok do ćwiczeń. Wkrótce na stokach Skrzycznego powstało schronisko klubu narciarskiego z Bielska, a w dolinie kilka pensjonatów i domów letniskowych. Po wojnie zaczęto budować wyciągi, a w 1959 roku ruszyła kolejka krzesełkowa na szczyt. Wyrosły duże ośrodki wczasowe, głownie należące do śląskich kopalni. Ze Śląska przyjeżdżała tu znaczna część gości. I oni dominują tu do dziś.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 5 października 2009; Aktualizacja 14 marca 2021;

Komentarze: 6

  kita, 25 listopada 2009 @ 22:51

  Płotów to już nie postawią, ale 9 wyciągów mogą zdjąć, bo tak postanowił sąd. Ale będzie jazda!

  vick27, 1 grudnia 2010 @ 14:52

  A na Białym Krzyżu już kręcą!

  Mirka, 3 grudnia 2013 @ 07:15

  Zdaje mi się, że już w tym roku w Szczyrku, na Skrzycznem stanie nowa kolejka, a zabytki oddadzą na złom. Tak mi się obiło o uszy, ale należałoby to sprawdzić!

  mara, 28 grudnia 2013 @ 18:24

  Prawda, jest nowa kolejka.

  vick27, 28 grudnia 2013 @ 21:41

  Czas najwyższy, może nawet warto się tam wybrać; te zabytki, które tam działały dawno już wołały, by wysłać je do muzeum.

  blach, 8 marca 2014 @ 11:18

  Płoty już odchodzą do historii. Tereny narciarskie Czyrnej i Soliska właśnie kupili Słowacy: ci od Jasnej. Czyżby wreszcie była nadzieja na powstanie PRAWDZIWEGO ośrodka narciarskiego?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij