Duszniki-Zdrój
Kursaal, czyli Dworek Chopina

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Jednym z budynków składających się na powstały na początku XIX wieku uzdrowiskowy kompleks w Dusznikach Zdroju jest klasycystyczny dawny Kursaal, salon uzdrowiskowy.
Budynek zwany jest Dworkiem Chopina. Dworkiem ? ze względu na dworkowy kształt, chociaż nigdy nikt, a zwłaszcza Fryderyk Chopin, w nim nie mieszkał. Choć rzeczywiście, dworek ma związek z osobą artysty. W 1826 roku Fryderyk Chopin dał tu dobroczynny koncert, jego pierwszy poza granicami kraju (Śląsk należał wtedy do Prus). 16-letni młody człowiek po ukończeniu ostatniej klasy warszawskiego liceum przebywał tu wraz z matką i siostrami na kuracji w Dusznikach (dawniej Bad Reinerz), u tutejszych wód.
Salon uzdrowiska
Budynek powstał w latach 1802-05 według projektu architekta Geisslera. Tu skupiało się życie kulturalne ówczesnego uzdrowiska: była scena teatralna, koncertowa, galeria, sala balowa, miejsce spotkań towarzyskich. A warto wiedzieć, że budowanie scen teatralnych było elementem przemyślanej polityki kulturalnej króla Prus Fryderyka II. W odniesieniu do kurortów zmierzała ona do dostarczenia gościom uzdrowiskowym rozrywki i umożliwienia kontaktów towarzyskich. Salon uzdrowiskowy spełniał w kurorcie istotną rolę.
Teatr zdrojowy
Obecnie w dworku ma siedzibę Teatr Zdrojowy im. F. Chopina. odbywają się liczne koncerty i przedstawienia. W pierwszej połowie sierpnia Dworek gości Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się w sierpniu 1946 r. w 120. rocznicę dusznickich koncertów Fryderyka Chopina. Od tego czasu w festiwalach uczestniczyło wielu sławnych pianistów. Organizowany jest tu również Festiwal Mendelshona (Felix Mendelssohn-Barthlody koncertował w Dusznikach jako 14-latek w 1823 roku) i wiele innych imprez mniejszej rangi. W dworku mieści się również informacja turystyczna.
Warto wiedzieć
* Dworek Chopina można zwiedzać codziennie od 9 do 17, a bilet kosztuje złotówkę.
* Pieniawa Chopina ? tak nazwano jeden z dusznickich zdrojów. Można skosztować tej wody w pijalni. Odpłatnie.
* Przed Dworkiem stoi kamienny obelisk z plakietą przedstawiająca profil Fryderyka Chopina. Pomnik ufundował w 1897 roku Wiktor Magnus, członek Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Napis jest łaciński, bo na polski nie zgodziły się władze miasta, na niemiecki ? fundator.
* Przed południową fasadą w 1976 roku stanął stoi drugi pomnik Chopina według projektu Jana Kucza (na zdjęciu).
Dodaj komentarz