Kamianna
Na narty, gdy pszczoły śpią

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kamianna, niewielka wieś leżąca na terenie gminy Łabowa w powiecie nowosądeckim znana jest przede wszystkim z pszczelarskiego skansenu i ośrodka apiterapii. Leży na zachodnich krańcach Beskidu Niskiego, między grzbietami Czerszli i Hłoczy w paśmie Grybowskim.
Właściwie w centrum wsi, na północnych stokach Okrągłej Górki, zwanej tu ? chyba z racji istnienia ośrodka ? „Śnieżną Górą”, znajdziemy niewielką stację narciarską. Na łagodnych rozległych stokach najniższych z Beskidów poprowadzono łatwe trasy, dobre do stawiania pierwszych kroków na nartach i snowboardzie, oraz do spokojnego, rodzinnego wypoczynku na śniegu. Najdłuższy, orczykowy wyciąg narciarski ma tu 600 m przy różnicy poziomów około 90 m po ratrakowanym stoku poprowadzono trzy trasy ? jedna z nich, najbliższa wyciągu, jest oświetlona. Wszystkie są łatwe.
Ośrodek uzupełniają: drugi, o połowę krótszy talerzyk, uruchamiany w weekendy i ferie, czyli wtedy, gdy gości jest najwięcej, oraz 150-metrowy talerzyk przeznaczony do nauki jazdy. Przy dolnej stacji wyciągu jest bacówka, w której można zregenerować siły, działają wypożyczalnia i przechowalnia sprzętu, instruktorzy uczą jazdy na nartach i snowboardzie.
Warto wiedzieć
Do 1947 roku Kamianną zamieszkiwali Łemkowie. Znajdowały się tu dwie cerkwie: unicka, która została przeniesiona do Bukowca koło Tarnowa i prawosławna (czasownia), która stoi do dziś. Teraz to kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.
Dodaj komentarz