Jaworki
Nowe krzesło na narciarskiej arenie

Obok krzesła poprowadzono cztery trasy zjazdowe. Dwie oznaczono w części na czerwono, w części na niebiesko. Dwie pozostałe, niebieskie, dostępne są tylko gdy leży naturalny śnieg, przy czym jedna z nich nie jest nawet ratrakowana, bo oddano ja do dyspozycji amatorów zjazdów poza przetartymi stokami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Arena Jaworki-Homole
Jaworki. Nowe krzesło na narciarskiej arenie
Ośrodek narciarski w Jaworkach jest niewielki, ale stanowi ciekawą propozycją na rodzinny wypoczynek, albo dla osób, które na stoku nie muszą spędzać całego dnia. Malownicza okolica zachęca do ? także zimowych ? spacerów.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Stacja narciarska w Jaworkach zmieniła w tym roku oblicze. W miejsce starego wyciągu orczykowego postawiono dwuosobowe krzesło. Co prawda kolejka ma długość 610 metrów, ale i tak znacząco zmienia standard na stoku. Podkreśla to nowa nazwa: Arena Narciarska Jaworki-Homole.

Obok krzesła poprowadzono cztery trasy zjazdowe. Dwie, biegnące bliżej podpór, oznaczono w części na czerwono, w części na niebiesko. Są naśnieżane i ratrakowane. Dwie pozostałe, niebieskie, dostępne są tylko gdy leży naturalny śnieg, przy czym jedna z nich nie jest nawet ratrakowana, bo oddano ja do dyspozycji amatorów zjazdów poza przetartymi stokami. Podobną w charakterze, tyle że przeznaczoną dla bardziej doświadczonych narciarzy jest 900 metrowa trasa, trudniejsza, poprowadzona wschodnim skrajem ośrodka. Ofertę uzupełniają stoki przeznaczone do nauki jazdy a obsługiwane przez wyciąg talerzykowy oraz króciótki talerzyk, przy którym przygotowano trasę do zjazdu na oponach. Ośrodek ma dobre zaplecze gastronomiczne (dwa bary, jeden przy dolnej, drugi przy przy górnej stacji wyciągu), działa tu szkoła narciarska i dobrze wyposażona wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz serwis narciarski. We wsi jest niezła baza noclegowa.

Ośrodek narciarski w Jaworkach jest niewielki, ale stanowi ciekawą propozycją na rodzinny wypoczynek, albo dla osób, które na stoku nie muszą spędzać całego dnia. Malownicza okolica zachęca do ? także zimowych ? spacerów. Wieś leży w dolinie potoku Grajcarek, wcinającej się między Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim a Małe Pieniny, wbrew nazwie wyższe od Pienin właściwych. Można więc stąd zdobyć najwyższe szczyty dwu pasm górskich (Radziejowa – 1262 m n.p.m. i Wysokie Skałki zwane też Wysoką 1050 m n.p.m.). Kto woli spokojniejsze spacery, może poprzestać na wędrówce do malowniczego Wąwozu Homole (od niego pochodzi drugi człon nazwy narciarskiej areny) albo do dolin potoków Biała i Czarna Woda.

Ze względu na położenie (w bezpośrednim sąsiedztwie Wąwozu Homole) wyciąg krzesełkowy jest czynny cały rok. Obok szałasu „Bukowinki” przy górnej stacji wyciagu znajduje się plac zabaw dla dzieci i grill.

Warto wiedzieć

Jaworki były ważnym ośrodkiem Rusi Szlachtowskiej, najdalej na zachód wysuniętego obszaru zamieszkałego przez Łemków. Przypomina o tym stojąca we wsi dawna osiemnastowieczna cerkiew z zachowanym ikonostasem, obecnie kościół katolicki. W dolinie Czarnej Wody pozostały jeszcze ślady dawnej wsi.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodano: 10 listopada 2009; Aktualizacja 30 marca 2015;
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij