Kopna Góra
Na spotkanie z żubrem

W Polsce żyje 3060 żubrów, więcej o 240 niż w ubiegłym roku. Spośród nich 2855 przebywa na wolności, a 205 w hodowlach zamkniętych – zagrodach pokazowych, ogrodach zoologicznych i innych.
To całkiem sporo, zważywszy że nieco ponad sto lat temu, po I wojnie światowej, w polskich lasach nie doliczono się ani jednego.
Gatunek odnowiono na bazie kilkunastu osobników sprowadzonych z hodowli zamkniętych, także z zagranicy. Dziś żubr jest oczywiście nadal chroniony, ale nie grozi mu już wyginięcie. Na całym świecie żyje ponad 11 tys. tych największych w Europie ssaków lądowych. Nadal jednak uczeni i leśnicy są zdania, że dla bezpieczeństwa gatunku niezbędne jest utrzymywanie niewielkich grup zwierząt w zamkniętych ośrodkach hodowlanych.
Na spotkanie z żubrem jedziemy do Kopnej Góry. Tu, przy drodze nr 767, prawie w połowie dystansu między Supraślem a Krynkami, znajduje się Zagroda Pokazowa Żubrów otwarta z początkiem 2024 r. na powierzchni ok. 20 ha. Po części to teren odkryty, w większości porośnięty lasem. Dla zwiedzających udostępniono blisko jedną czwartą tego obszaru. Resztę oddano zwierzętom. Żyje tu sześć osobników (a każdy ma własne imię) w warunkach zbliżonych do naturalnych. To tylko niewielka reprezentacja 562 żubrów zamieszkujących Puszczę Knyszyńską.
Żubra najłatwiej zobaczyć przy karmnikach usytuowanych w centralnej części obszaru udostępnionego do zwiedzania. Jest tu nawet wieża widokowa wyposażona w windę dla mniej sprawnych osób. Z góry można spojrzeć na okolicę, a zza płotu na odwiedzające karmniki zwierzęta. Jedzą tu, wylegują się, wypoczywają, nie boją się ludzi ale też się nimi nie interesują. Ale czasem idą w las. Nie ma więc gwarancji spotkania oko w oko.
Przez teren leśny poprowadzono ścieżkę spacerową. Dojdziemy nią do kolejnej wieży widokowej, już bez windy. Pokonamy też pięć kładek ponad przejściami, którymi żubry zwykły chadzać od paśników do lasu. Przy ścieżce znajdują się tablice opowiadające o żubrach, ich zwyczajach, a także o przeszłych i przyszłych działaniach związanych z ich ochroną. Zwiedzając zagrodę warto skorzystać z opieki przewodnika: opowie na pewno więcej niż sami zdołamy wyczytać na tablicach.
Warto wiedzieć
W Kopnej Górze, niedaleko zagrody pokazowej znajduje się także arboretum założone w 1988 r. na obszarze 26 ha. Zobaczymy tu większość typów siedliskowych lasu występujących w Puszczy Knyszyńskiej. Rośnie tu też 350 gatunków drzew i krzewów pochodzących z różnych stron świata, także w ich ogrodowej wersji.
Dodaj komentarz