Koszyce
Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…

Bardzo ważną datą w dziejach miasta był 7 maja 1369 r., kiedy jako pierwsze w Europie otrzymało z rąk króla Ludwika Wielkiego własny herb, przedstawiający ukoronowanego lwa otoczonego liliami andegaweńskimi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
Nad rynku dominuje największy kościół w Słowacji - gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety). Jest to zarazem leżąca najdalej na wschód katedra zachodniego typu w Europie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

460 zabytków na starówce!

Koszycka starówka liczy 460 zabytkowych budowli i jest największą miejską strefą historyczną na Słowacji. Większość zabytków skupia się przy ulicy Hlavnej, najpiękniejszej promenadzie w kraju, przecinającej Stare Miasto. Jego centralnym punktem jest Rynek Główny, uważany za jeden z najpiękniejszych słowackich rynków. Nad nim dominuje największy kościół na Słowacji – gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety). Jest to zarazem leżąca najdalej na wschód katedra zachodniego typu w Europie. Jej główny gotycki ołtarz z lat 1474-77 zdobi 48 malowideł tablicowych, co jest unikatem na skalę światową.

Kościoły i klasztory

Wraz z katedrą tworzą zwarty gotycki kompleks wolno stojąca kapliczka św. Michała – dawna kostnica z końca XIV w. i Wieża Urbana. Do XIX w. dzwonnica, kaplica św. Michała i katedra otoczone były wspólnym murem cmentarnym. Na wschodniej stronie rynku możemy podziwiać klasztor jezuitów i kościół św. Trójcy, wybudowany w latach 1671-84, który stanowił część kompleksu zabudowań Uniwersytetu Jezuickiego założonego przez biskupa Benedykta Kišdę w 1657 r. i zatwierdzonego przez cesarza Leopolda w 1660 r. Najstarszy w mieście jest wzniesiony ok. roku 1290 klasztor dominikanów i kościół Panny Marii, w początkach XVIII w. przebudowany w stylu barokowym.

Skarby ukryte w muzeach

W części południowej rynku w podziemiach średniowiecznych murów obronnych zobaczymy zrekonstruowane fundamenty Bramy Dolnej, które są obecnie wykorzystywane jako galeria i sala koncertowa. W Muzeum Wschodniosłowackim, jednym z najstarszych na Słowacji, podziw wzbudzi ekspozycja Koszycki Złoty Skarb: zbiór blisko 3 tys. złotych monet z XV-XVII w. wybitych w 81 mennicach Europy, a także liczący przeszło 2 metry złoty renesansowy łańcuch.

Warto wiedzieć

Symbolem Koszyc jest również Rzeźba Maratończyka. Co roku rozpoczyna się tu w pierwszą niedzielę października najstarszy maraton w Europie, Międzynarodowy Maraton Pokoju.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 3

  anna, 25 lipca 2011 @ 23:20

  Koszycka starówka pięknie odremontowana, zrobiła na mnie spore wrażenie. Kolorowa, ruchliwa, gwarna. I dzieje się na niej wiele – widać, że miasto szykuje się do roli Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie nią już w 2013 roku.

  kkociubka, 8 września 2011 @ 00:21

  Już się nie będę pastwić, że Koszyce są miastem ze wszech miar węgierskim, więc uwagi o najpiękniejszym rynku słowackim są co najmniej nie na miejscu. Dodam jedynie, że szkoda, że autorce umknęło, że w mieście tym przyszedł na świat wybitny pisarz węgierski Sándor Márai (ur. 11.04.1900 r., zm. 22.02.1989 r.). W Koszycach zachował się jego rodzinny dom, obok jest też jego pomnik.

  vers, 8 września 2011 @ 20:21

  Koszyce są miastem na wskroś węgierskim, Lwów i Wilno na wskroś polskimi, a Wrocław i Gdańsk na wskroś niemieckimi. Co nie zmienia faktu, że teraz Koszyce są słowackie. Można przeciw temu protestować. Tylko co z tego?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij