Elba
Nim powrócił na Sto Dni

Autor: Adam Gąsior
Napoleon przez kilkanaście dni mieszkał w gmachu ratusza, potem zajął dawną rezydencję gubernatora wyspy, Palozzina da Mullini. Latem często wyjeżdżał do małego domku kilka kilometrów w głąb lądu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Adam Gąsior
Elba. Nim powrócił na Sto Dni
Cesarz opuścił Elbę 26 lutego 1815 roku. Zaokrętował 1000 ochotników i 1 marca wylądował w zatoce Juan. Tego dnia zaczęło się jego 100 Dni.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Napoleon zorganizował dwa teatry, jeden w Villa dei Mulini, drugi – Teatro dei Vigilanti  w kościele Carmine w Portoferraio. Do dzisiaj się w nich przedstawienia i koncerty.

A co do siedziby Napoleona – najbardziej zachwyca widok z okien. Gdyby nie uwarunkowania polityczne, najprawdopodobniej nigdy by nie chciał stąd wyjeżdżać. Nie na darmo na Elbę mówiono przed wiekami że jest jedną z pereł z naszyjnika Wenus, który wpadł do morza. Ogród, wiecznie zielony, pachnie kwiatami, ziołami; znad bliskiego lazurowego morza wiatr przynosi zapach słonej wody. W cesarskim ogrodzie, podobnie jak i na całej wyspie, pełno mimozy, rozmarynu, akacji, jaśminu, oraz najróżniejszych zawsze zielonych krzewów.

Na letnią rezydencję Napoleon wybrał piękną willę w San Martino niedaleko Portoferraio. Dojedziemy tutaj w dziesięć minut autobusem z centrum miasta. Znajduje się tu m.in. Salon Egipski z freskami nawiązującymi do kampanii w Egipcie, Salon Gołębicy, Łazienka Paoliny zwana też Salonem Prawdy. Z inicjatywy księcia Demidoffa (kuzyn Napoleona) w połowie XIX w. dobudowano pasaż w stylu doryckim. Przechowywane są tam pamiątki związane z cesarzem. Jeśli będziemy mieli szczęście, trafimy na wystawę czasową – my mieliśmy i widzieliśmy kolekcję dioram w skali 1:72 i 1:32 przedstawiających kampanie epoki napoleońskiej i poszczególne bitwy. Na frezach domów widoczne są kamienne litery N oraz pszczoły. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na część wyspy i nieskazitelnie niebieskie wody morza.

Sanktuarium Madonna dei Monti w Marciana, było ulubionym miejscem ucieczek Napoleona
w samotność. Obok jest kamień w kształcie krzesła, nazwany Krzesłem Napoleona.

Cesarz opuścił Elbę 26 lutego 1815 roku. Zaokrętował 1000 ochotników na Inconstant i mniejsze jednostki i 1 marca wylądował w zatoce Juan. Tego dnia zaczęło się jego 100 Dni.

Warto wiedzieć

W zwiedzaniu domów napoleońskich udogodnieniem jest wspólny bilet uprawniający do wstępu do obu obiektów.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij