Bogota
Od katedry do muzeum złota

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Plaza de Bolivar – Plac Simona Bolivara – stanowi serce starówki w Bogocie. Dawnych zabytków zachowało się jednak przy nim niewiele.
Przede wszystkim jest tu piękna, wzniesiona w XVII wieku kaplica – Capilla del Sagrario, z rzeźbionym w kamieniu portalem, dwiema wieżyczkami dzwonów i pełnym zabytków wnętrzu. Stojąca obok niej neoklasycystyczna katedra, największy kościół w mieście, pochodzi z roku 1823. Jest ona główną świątynią kraju, co podkreśla jej nazwa: La Catedral Primadade Colombia. Na pozostałych pierzejach tego placu wznosi się m.in. Alcadia – siedziba burmistrza w stylu francuskim. Ponadto neoklasyczny, potężny gmach parlamentu – Capitolio National. I wspomniany już, zbudowany po zniszczeniu w 1985 r. poprzedniego, monumentalny, ale raczej mało ciekawy architektonicznie budynek Pałacu Sprawiedliwości – Palacio de Justicia.
La Candelaria
Wielki, wyłożony kamiennymi płytami prostokąt placu, ze stojącym pośrodku pomnikiem Simona Bolivara, jest tradycyjnym miejscem spotkań mieszkańców i obowiązkowym punktem zwiedzania dla turystów. Na wschód od niego rozciąga się zresztą najciekawsza dzielnica staromiejska – La Calendaria. Pełna starych budynków z czasów kolonialnych, chociaż w różnym stanie zachowania. Obok wspaniale odnowionych i utrzymanych, spotkać można również zaniedbane, popadające w ruinę. Uwagę przyciągają kościoły z XVII-XVIII wieku, z bogato zdobionymi kamiennymi fasadami, ciekawymi ołtarzami, rzeźbami i obrazami we wnętrzach.
Kościół Santa Clara – św. Klary z XVII w. – jest już tylko niezwykle ciekawym muzeum. Przepiękne są dekoracje, zwłaszcza prezbiterium, najstarszego zachowanego kościoła Bogoty, pochodzącego z XVI w. – konsekrowano go w 1567 roku – San Francisco – św. Franciszka. Mając trochę czasu warto też zobaczyć inne zabytkowe świątynie. La Concepcion z wyjątkowo pięknym sklepieniem w hiszpańskim stylu mudejar. La Tercera, w której szczególnie godne uwagi są rzeźby w drewnie cedrowym i orzechowym. San Ignacio – św. Ignacego pełny cennych dzieł sztuki. A także San Augustin – św. Augustyna, czy dawny wiejski kościółek San Diego.
Dom Wyzwoliciela
Koniecznie natomiast trzeba przejść się staromiejskimi uliczkami i obejrzeć znajdujące się przy nich wspomniane już domy z epoki kolonialnej. Dwu, rzadziej trzypiętrowe, z pięknymi drzwiami i okiennicami oraz drewnianymi, rzadziej kamiennymi balkonami. Wyróżnia się wśród nich Quinta de Bolivar – stary zabytkowy dom, który ten bohater walk z Hiszpanią o niepodległość krajów Ameryki Łacińskiej nazywany El Libertador – Wyzwolicielem, otrzymał w uznaniu jego zasług. Od lat mieści się w nim muzeum pamiątek po tym nim, dokumentów, map, broni i mundurów z epoki itp.
Dodaj komentarz