Owidz
Coś na kształt średniowiecznego grodu
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Owidz. Miejsce na trasie spływu Wierzycą, miejsce na trasie planowanej na kolejne dni rowerowej wycieczki. Rzucam okiem na informacje w przewodniku po Kociewiu stojącym na półce w moim domu? Nic.
No tak? przewodnik ma już trzydzieści lat. Jest wzmianka o średniowiecznym grodzisku, wzmianka o elektrowni? Nie ma nic o współczesnym grodzie? pudło. Najpierw więc oglądam, potem doczytuję na ustawionej na miejscu tablicy i w internecie. Papierowe publikacje nie nadążają za powstawaniem coraz to nowych atrakcji? Ot, choćby średniowiecznych grodów :)
W czasach Bolesławów…
Grodzisko Owidz jest pozostałością po wczesnośredniowiecznej osadzie, którą założono u prawdopodobnie na początku XI wieku. Kto tu rządził? W państwie Polan był to czas panowania Bolesława Chrobrego. Ale wiadomo, że szybko to państwo się sypnęło i dopiero Bolesław Krzywousty zwyciężając Pomorzan na początku XII wieku zaprowadził na obecnym Kociewiu rządy Piastów i chrześcijaństwo. Cóż z tego, skoro w 1282 roku tereny przejeli przejęli Krzyżacy. Gród nie wytrzymał konfrontacji z zamkowo-komturską administracją Zakonu.
Dawniej
Grodzisko (czyli pozostałość po grodzie) ma długość 120 metrów i szerokość 50 metrów. Wznosi się 11-18 metrów ponad okolice i w trzech czwartych jest chronione przez wody rzeki Wierzycy (dziś to jej starorzecze). Kiedyś można było się tu dostać jedynie od strony zachodniej. Tu właśnie zbudowano umocnienia drewniano-ziemne, dodatkowo wzmacniane jeszcze kamieniami. Kto zbudował ten gród? Kim byli jego mieszkańcy? Trudno dociec. Przypuszcza się, że zajmowali się z pewnością uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem i łowiectwem, rzemiosłem. Zapewne kowale, garncarze, szewcy, włókiennicy, cieśle rogownicy? Wszyscy, którzy potrafili zarobić na szlaku handlowym z Gdańska do Wielkopolski.
I dziś
Dziś dawne czasy próbuje obudzić załoga grodziska Owidz. Gród zrekonstruowano. Postawiono atrapę palisady i dziesięć chat aranżując je na domy różnych rzemieślników. W pawilonie obok niewielka ekspozycja replik średniowiecznego uzbrojenia. Gród można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Grupy oprowadza średniowieczny przebieraniec ? rekonstruktor.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Grodzisko Owidz
- o spływie Wierzycą w naszym portalu
Kiedyś był tylko Biskupin. W dodatku tam, poza bardzo poruszającą rekonstrukcję, były jakieś prawdziwe drobiazgi. A teraz? Tu – widzę – Owidz, tam Karpacka Troje… i co tam jeszcze. Czy to ma sens?