Bydgoszcz
Sanktuarium Polskich Braci Męczenników
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Nowoczesne kościoły rzadko cieszą się zainteresowaniem turystów i krajoznawców. Przy tym jednym jednak zatrzymamy się na naszym szlaku śladami ks. Jerzego Popiełuszki, bo tu, 19 października 1984 roku odprawił on ostatnią mszę.
Parafia pod wezwaniem św. Polskich Braci Męczenników została utworzona zaledwie w 1976 roku, na nowym osiedlu Wyżyny i była pierwszą w Bydgoszczy, która od ówczesnych władz dostała pozwolenie na budowę nowego kościoła. Autorem projektu świątyni był prof. Leopold Taraszkiewicz. Dwa lata później konsekrowano kaplicę Nawiedzenia Matki Boskiej, zwaną małym kościołem. Teraz służy ona nabożeństwom codziennym. Tu właśnie odprawił mszę ks. Jerzy Popiełuszko. Po tym nabożeństwie w czasie drogi do Warszawy został zatrzymany i zamordowany przez SB.
Duży kościół, w którym odprawiane są nabożeństwa świąteczne, konsekrował prymas Józef Glemp w 1986 roku. W 2000 r. arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński podniósł świątynię do godności Sanktuarium Nowych Męczenników. W kościele znajdują się relikwie Pięciu Braci Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna zamordowanych pod Międzyrzeczem w 1003 r. Relikwie te znajdowały się w Gnieźnie do 1038 r., kiedy to Czesi pod wodzą Brzetysława najechali Polskę, splądrowali stolicę i wywieźli je do Pragi. W 1987 r. prymas Czech przekazał je do nowego kościoła w Bydgoszczy. Obecnie znajdują się w kaplicy Miłosierdzia Bożego.
Pięciu Braciom poświęcony jest ołtarz główny w kościele. Na ścianach bocznych znajdują się przedstawienia: św. Wojciecha, św. Stanisława Biskupa, św. Andrzeja Boboli, św. Maksymiliana Kolbe, i ks. Jerzego Popiełuszki (na poświęconych w październiku 2009 r. spiżowych drzwiach zobaczymy sceny z jego życia).
Przed kościołem znajduje się odsłonięty w 1985 roku, jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy, pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.
Dodaj komentarz