Bydgoszcz
Sanktuarium Polskich Braci Męczenników

Tu właśnie 19 października 1984 roku odprawił mszę ks. Jerzy Popiełuszko. Po tym nabożeństwie w czasie drogi do Warszawy został zatrzymany i zamordowany przez SB.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: pit1233/Wikimedia
Bydgoszcz. Sanktuarium Polskich Braci Męczenników
W 2000 r. arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński podniósł świątynię do godności Sanktuarium Nowych Męczenników.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Nowoczesne kościoły rzadko cieszą się zainteresowaniem turystów i krajoznawców. Przy tym jednym jednak zatrzymamy się na naszym szlaku śladami ks. Jerzego Popiełuszki, bo tu, 19 października 1984 roku odprawił on ostatnią mszę.

Parafia pod wezwaniem św. Polskich Braci Męczenników została utworzona zaledwie w 1976 roku, na nowym osiedlu Wyżyny i była pierwszą w Bydgoszczy, która od ówczesnych władz dostała pozwolenie na budowę nowego kościoła. Autorem projektu świątyni był prof. Leopold Taraszkiewicz. Dwa lata później konsekrowano kaplicę Nawiedzenia Matki Boskiej, zwaną małym kościołem. Teraz służy ona nabożeństwom codziennym. Tu właśnie odprawił mszę ks. Jerzy Popiełuszko. Po tym nabożeństwie w czasie drogi do Warszawy został zatrzymany i zamordowany przez SB.

Duży kościół, w którym odprawiane są nabożeństwa świąteczne, konsekrował prymas Józef Glemp w 1986 roku. W 2000 r. arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński podniósł świątynię do godności Sanktuarium Nowych Męczenników. W kościele znajdują się relikwie Pięciu Braci Męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna zamordowanych pod Międzyrzeczem w 1003 r. Relikwie te znajdowały się w Gnieźnie do 1038 r. , kiedy to Czesi pod wodzą Brzetysława najechali Polskę, splądrowali stolicę i wywieźli je do Pragi. W 1987 r. prymas Czech przekazał je do  nowego kościoła w Bydgoszczy. Obecnie znajdują się w kaplicy Miłosierdzia Bożego.

Pięciu Braciom poświęcony jest ołtarz główny w kościele. Na ścianach bocznych znajdują się przedstawienia: św. Wojciecha, św. Stanisława Biskupa, św. Andrzeja Boboli,  św. Maksymiliana Kolbe, i ks. Jerzego Popiełuszki (na poświęconych w październiku 2009 r. spiżowych drzwiach zobaczymy sceny z jego życia).

Przed kościołem znajduje się odsłonięty w 1985 roku, jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy, pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij