Pompeje
Spacerkiem po antycznym mieście

Jeśli trafi się możliwość kilkakrotnie odwiedzić Pompeje, można odkryć to, czego wcześniej się nie zauważyło, o czym się nie wiedziało, nie doczytało. To jak powrót do książki, w której odczytuje się echo wcześniejszych wrażeń.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Pompeje. Spacerkiem po antycznym mieście
Spacer po starożytnych Pompejach jest ekscytujący i zawsze pozostawia niedosyt.

* Dom Dramaturga (albo inaczej Poety Tragicznego) – odkryty fresk zinterpretowano jako scenę recytującego poety. Na wejściu do willi wita natomiast śliczna posadzkowa mozaika „Cave canem” (uwaga pies). Na zapleczu willi znajdował się zakład foluszniczy, pralnia.
* Dom Fauna – jedna z największych i najsławniejszych willi, jej nazwa pochodzi od znalezionej tam statuetki przedstawiającej fauna. W willi odkryto również posadzkową mozaikę przedstawiającą Aleksandra Wielkiego i Dariusza III w bitwie pod Issos.
* Dom Wettiuszów – jest niewielkim, bogato zdobionym w malowidła domem, należącym do dwóch kupców, którzy zakupili ją po trzęsieniu ziemi w 62 r. n.e. Po tym trzęsieniu wielu właścicieli opuściło Pompeje odsprzedając swoje domostwa.

Via Consolare, przez bramę herkulańską doprowadzi do najsłynniejszej bodaj podmiejskiej willi zwanej Willą z Misteriami (Villa dei Misteri). Jest najpełniejszym, bardzo dobrze zachowanym przykładem malarstwa pompejańskiego, ściennych fresków. Ta luksusowa rezydencja została również odsprzedana ludziom, którzy urządzili w niej gospodarstwo rolne. W jednym z pokoi archeolodzy odkryli ślady cebuli, ten pokój był więc jej magazynem. W triclinium, jadalni willi, zachowały się freski w żywych kolorach, z postaciami kobiet naturalnej wielkości. Freski są scenami rytuału inicjacyjnego kultu Dionizosa i to one nadały willi jej nazwę – willa z misteriami, willa z cudami.

* * *

Nie sposób nie wspomnieć o lupanarze. Lupa to zwykła prostytutka. Było ich w Pompejach wiele, wielo- i jednopokojowe. Ten, najsłynniejszy burdel należał do Africanusa i Victora. Na piętrze prostytutki mieszkały, na dole pracowały. W tym lupanarze, na ścianach pokoi namalowane zostały różne pozycje miłosne i sceny seksu. Takie rysunki nie były czymś wyjątkowym, znajdowały się również w sekretnych pokojach, w których właściciele domów oddawali się miłosnym uciechom.

Warto wiedzieć

* Liczba mieszkańców Pompejów w 79 r. naszej ery nie jest znana. Nie przekraczała prawdopodobnie dwudziestu tysięcy.
* Odkryto do tej pory dziesięć świątyń, wiele foluszy, piekarń z żarnami, dziesiątki sklepów i barów, dwa teatry, amfiteatr, wielką palestrę pod gołym niebem, Forum i targ (macellum), odsłonięto kilkadziesiąt mniejszych i większych domów.
* Na ścianach zabezpieczono ponad dziesięć tysięcy napisów, malowanych i wyrytych w kamieniu; wyborczych, informujących o życiu codziennym, obscenicznych również. Na przykład: „łazienka umyta” czy „niewolnik ucieka” oraz „Iuvenilla, urodzona w sobotę, w drugiej godzinie wieczorem, drugiego sierpnia” zapisane węglem drzewnym, tuż przez erupcją.
* Podział na kwartały i ich numerację wprowadził Giuseppe Fiorelli, odkrywca odlewów gipsowych ofiar erupcji w Pompejach 79 r.
* Narodowe Muzeum Neapolitańskie przechowuje wiele zdjętych w Pompejach mozaik, fresków i rzeźb, m.in. statuetkę Fauna czy Apollina z forum. W Pompejach ustawiono ich kopie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij