Helsinki
Suomenlinna – twierdza na wyspie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Turysta, który dociera do stolicy Finlandii promem z Tallina, zanim wpłynie do przystani Viking Line musi przepłynąć obok Suomenlinna.
Jest to dawna twierdza położona na ośmiu wyspach archipelagu szkierowego Zatoki Fińskiej, która stanowiła zabezpieczenie dla rozwijającego się miasta i portu. Z pokładu promu widać stare bastiony i zabudowania służące stacjonującym tutaj niegdyś garnizonom wojskowym. Zauważymy też małe stateczki dopływające lub odpływające z owych wysp, gdyż między twierdzą, a stolicą funkcjonuje regularna komunikacja pasażerska. Jeszcze zanim zejdziemy na ląd warto zastanowić się czy nie wygospodarować sobie czasu na wizytę w Soumenlinna, która sama w sobie jest atrakcją rozszerzającą ofertę dość skromnych pod względem zabytków Helsinek.
Fiński zamek
Nazwa Suomenlinna oznacza ?Fiński zamek? i pochodzi z języka fińskiego, należącego nie do grupy języków skandynawskich, ale ugrofińskich. Finlandia to nazwa używana przez obcych, a Finowie (tak nazwali ich sąsiedzi) swoją ojczyznę nazywają Suomi. Ponieważ przez wieki mieszkańcy tego kraju zmuszeni byli godzić się na kompromisy, więc w międzynarodowym oznakowaniu np. samochodów używany jest skrót „SF”, czyli Suomi (po swojemu) i Finland (po obcemu).
Obecna nazwa twierdzy została wprowadzona dopiero wraz z ogłoszeniem niepodległości państwa pod koniec I wojny światowej. Wcześniejszą nazwę Sveaborg stosowali Szwedzi, panowie Finlandii do 1809 roku i to oni wybudowali twierdzę w XVIII wieku. Jak to często bywa, nie spełniła ona swojej funkcji bariery wobec zakusów Rosji. Jako punkt oporu wykazała się dopiero podczas wojny krymskiej w połowie XIX wieku, kiedy to znalazła się pod ostrzałem floty francusko-brytyjskiej, gdyż była wtedy właśnie twierdzą rosyjską o nazwie Viapori.
Od rewolucji do listy UNESCO
Dopiero rewolucyjne wydarzenia w Rosji spowodowały, że Finlandia przestała być częścią imperium carów i twierdza stała się wreszcie własnością samych Finów. Wojna domowa między „białymi” i „czerwonymi” była konsekwencją rewolucji bolszewickiej i objęła także Finlandię. Ostatecznie wojska rządowe dowodzone przez marszałka Mannerheima pokonały siły bolszewickie, a na Suomenlinna utworzono więzienie o zaostrzonym rygorze dla fińskich komunistów uznanych za potencjalne zagrożenie dla młodej fińskiej niepodległości.
II wojna światowa ponownie przypomniała o militarnym znaczeniu twierdzy, która do 1973 roku pozostawała obiektem wojskowym. Dopiero wtedy garnizon fiński opuścił kompleks wysp przekazując je Ministerstwu Edukacji i Kultury, zaś w 1991 został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Szybki dojazd, szybkie zwiedzanie
Do Suomenlinna co 20 minut kursują z nadbrzeża Kaupattori tramwaje wodne, a przejażdżka trwa 15-20 minut. Transport ten jest przeznaczony nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców wysp, których jest około 800. A także dla tych, którzy pracują w znajdujących się tam instytucjach, muzeach, restauracjach i kawiarniach.
Dodaj komentarz