Groń Jana Pawła II
Beskidzki szlak ciszy i zadumy?

Karol Wojtyła wielokrotnie bywał na szczytach Jaworzyny i Leskowca, odwiedzał również schronisko. Wędrował tu będąc jeszcze małym chłopcem, później jako uczeń, student, ksiądz, a nawet gdy był już biskupem, nie zapominał o swej ulubionej górze.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Groń Jana Pawła II. Beskidzki szlak ciszy i zadumy?
Na rozdrożu kolejna kapliczka i początek szlaku ?białych serduszek?, którym idziemy dalej. Ścieżka bardzo wygodna i łagodna. Po drodze ciekawe panoramki.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przed budynkiem wiele tablic informacyjnych: szlak kapliczek, ścieżki edukacyjne, węzeł szlaków. Powyżej schroniska jest już Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.). To  szósty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, oddalony od Leskowca o około kilometr. Jest  to jedyny szczyt górski na świecie, którego nazwa została nadana na cześć Karola Wojtyły ? Papieża Polaka. Karol Wojtyła wielokrotnie bywał na szczytach Jaworzyny i Leskowca, odwiedzał również schronisko. Wędrował tu będąc jeszcze małym chłopcem, później jako uczeń, student, ksiądz, a nawet gdy był już biskupem, nie zapominał o swej ulubionej górze.

W 1981 roku z inicjatywy działaczy oddziału PTTK w Wadowicach, szczyt Jaworzyny uzyskał drugą nazwę ? Groń Jana Pawła II. Zaczęła ona obowiązywać od 1982 roku, od obchodów 50 rocznicy istnienia schroniska. 31 grudnia 2003 roku nazwa ta została oficjalnie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i obecnie jest to jedyna obowiązująca nazwa szczytu. Kaplica, nazywana „Sanktuarium na Groniu Jana Pawła II”, jest ogrodzona. Na otaczającym ją terenie znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i budynek zaplecza. W kaplicy cyklicznie odprawiane są msze święte, w tym także Pasterka, odbywa się odpust, tutaj kończy się także rajd Szlakami Jana Pawła II.

W dziesiątą rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II ? w 1991 roku ? biskup Jan Szkodoń poświęcił na Groniu Jana Pawła II murowaną kapliczkę z „Krzyżem Ludziom Gór”. Jednocześnie fundatorzy kapliczki, Danuta i Stefan Jakubowscy z Andrychowa, myśleli o budowie kaplicy ? daru na 75 urodziny papieża. Teren, na którym wybudowano kaplicę ofiarowali mieszkający w Targoszowie Irena i Stanisław Targoszowie. 9 września 1995 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia kaplicy na szczycie Gronia Jana Pawła II przez biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. Kaplica zmieniła całkowicie charakter tej części Beskidu Małego, a Leskowiec stał się na stałe miejscem nie tylko turystyki ale i modlitwy. 15 lipca 2001 roku obok kaplicy miała miejsce uroczystość poświęcenia pomnika Jana Pawła II oraz jubileuszowego dzwonu.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!