Eisenach
Tu Luter śpiewem zarabiał na życie

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Marcin Luter mieszkał w Eisenach przez trzy lata. Od 1498 r. uczęszczał tu do łacińskiej szkoły przy kościele św. Jerzego (Georgenkirche). To dziś główny kościół w mieście. Uczył się klasycznych języków, retoryki i logiki ? podstaw średniowiecznego wykształcenia.
Zamieszkała w Mansfeld rodzina finansowała edukację, nie zadbała jednak o stancję, ani utrzymanie w obcym mieście. Nastolatek miał tu niby krewnych ze strony matki, ale jakoś nie uzyskał od nich wystarczającego wsparcia. Początkowo pomieszkiwał u nich, potem jednak nocował na terenie szkoły, na utrzymanie zarabiał śpiewając z kolegami nabożne pieśni pod oknami mieszczan i zbierał za to jedzenie i datki. Tak było do czasu, aż śpiewem chłopaka zainteresowała się Ursula Cotta, córka miejscowego możnego mieszczanina, Heinricha Schalbe. Przyjęła chłopaka na stancję, dała pokój, łóżko, wikt i opierunek. W zamian młodzian miał pomagać w nauce jej synowi. I chyba wywiązał się z zadania. Dziś w Eisenach jest ? a jakże ? pomnik Marcina Lutra. Stoi w pewnym oddaleniu od domu Lutra (Lutherhaus znajduje się przy Lutherstraße) przy Karlsplatz. Jedna z płaskorzeźb na cokole tego pomnika przedstawia Ursulę Cotta z Marcinem Lutrem i z innymi młodymi chórzystami w tle. Pozostałe dwie płaskorzeźby na cokole odnoszą się do pobytu reformatora na zamku Wartburg. To taka lokalna pamiątka… W 1501 roku Marcin ukończył nauki z wyróżnieniem i pojechał na studia do Erfurtu.
Piękny stary dom
Dom rodziny Cotta stoi do dziś w Eisenach, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych domów szachulcowych (z muru pruskiego), jakie zachowały się w Turyngii. Wygląda naprawdę imponująco. W 1956 r., po odbudowaniu z wojennych zniszczeń, utworzono w nim izbę pamięci poświęconą Lutrowi. Teraz, kompletnie odnowione w 2015 r. na rocznicowe obchody muzeum, prezentuje nowoczesną multimedialna ekspozycję, której tematyka koncentruje się wokół przetłumaczenia przez Lutra Biblii na niemiecki, oraz na wpływie reformatora na kształcenie i wychowanie młodzieży, na język, na literaturę, muzykę… Wśród licznych eksponatów są dwa obrazy z warsztatu Cranacha, cenne wydania Biblii, średniowieczne rzeźby…
Punkt widzenia
To wystawa stała. Do 5. listopada 2017 r. natomiast prezentowana jest wystawa specjalna pod tytułem ?Heretyk, odszczepieniec, nauczyciel wiary ? Martin Luter z punktu widzenia katolicyzmu?. Pokazuje ona ewolucję katolickiego postrzegania reformatora przez wieki. Ciekawym pomysłem jest oglądanie jej przez specjalne szybki lub okulary ? zależnie od tego, czy na obraz patrzymy przez niebieski czy czerwony filtr, widzimy katolicką lub protestancką interpretację problemu. Jakże są one odmienne!
Warto wiedzieć
Na zapleczu domu Lutra jest Lutherwerkstat. Tam na zamówienie ? to propozycja dla grup i wycieczek ? można zorganizować drukarsko-reformatorskie rozrywki. Przed budynkiem rośnie drzewo… Po prawdzie, nie przyjrzałam się gatunkowi, ale tablica pod nim przypomina słowa Marcina Lutra: Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni. Ten przekaz spodobał mi się bardzo.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- strona muzeum
- o roku Lutra na stronach niemieckiej Centrali Turystyki (DZT)
- witryna poświęcona rocznicowym obchodom
Dodaj komentarz