Warszawa
Zygmunt ma płaszcz w kwiatki

Kolumna Zygmunta powstała w 1644 r. Jest najstarszym pomnikiem świeckim w Warszawie. Król z brązu ma 2,75 m. Stoi na ośmiometrowym trzonie z granitu. Król wciąż jest ten sam (choć po przejściach), zaś kolumna już trzecia.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Warszawa. Zygmunt ma płaszcz w kwiatki
Króla pokryto sztuczną patyną. Od tego czasu kolumna jest szara. Ale i tak pozostaje symbolem Warszawy.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Do odbudowy pomnika przystąpiono w 1949 r. Nowy trzon kolumny wykonano z granitu strzegomskiego. Król znów powędrował, tym razem o 6 metrów na północ. Przy okazji pomnik lekko obrócono. W 1996 r. króla zdjęto z pomnika. Po renowacji przez dwa tygodnie stał na dziedzińcu Zamku Królewskiego i można go było dokładnie obejrzeć. Zdumienie budził przede wszystkim królewski płaszcz, z dołu przecież ledwo widoczny. Są na nim nie tylko kwiaty, wici i rozety, ale także postacie (świętych, króla Kazimierza i Anny Jagiellonki, mieszczki, rycerza, zakonnika). Na zbroi zaś, na łańcuchu, wisi Order Złotego Runa.

Kolumna zawsze bardzo się podobała. Zakusy miał na nią i Karol Gustaw (król Szwecji) i car Piotr I.  Obaj władcy chcieli ją koniecznie zabrać do swoich pałaców. W obu przypadkach nie znaleziono ani jednego rzemieślnika, który podjąłby się demontażu…

Pomnik po raz pierwszy stracił kolor w XIX w. Do tego czasu zachwycał kontrastami czerni czerwieni, złota i naturalnej barwy brązów (jego kolory widać na obrazach Canaletta). Króla pokryto sztuczną patyną. Od tego czasu kolumna jest szara. Ale i tak pozostaje symbolem Warszawy.

Warto wiedzieć

Pomnik powstawał na gruntach należących do zakonu bernardynów. Rok przed ustawieniem kolumny na placu, bernardyni wystawili na dziedzińcu kościoła św. Anny kolumienkę z figurką Matki Boskiej (można ją oglądać do dziś). Jest ona znakiem protestu duchownych przeciw budowaniu pomnika osobie świeckiej.
Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566 w szwedzkim zamku Gripsholm, zm. 30 kwietnia 1632 w Warszawie) ? król Polski (1587-1632) i Szwecji (1592-1599). Po pożarze rezydencji królewskiej na Wawelu, przeniósł dwór i najważniejsze urzędy z Krakowa do rozbudowanego właśnie zamku w Warszawie (1596). W ?podziękowaniu? krakowianie do dziś z wielkim upodobaniem powtarzają fraszkę ?Królu Zygmuncie, miałeś Kraków w du? ? dlatego teraz stoisz na słupie??

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij