Czerwony Klasztor
Spacerem wśród kartuskich eremów

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Pustelnia przeora
W dobrym stanie jest zachowany domek z zegarem słonecznym. To pustelnia przeora ?przełożonego klasztoru. Wystawa archeologiczna prezentuje wyniki badań prowadzonych w klasztorze w latach siedemdziesiątych tamtego wieku. Domek przeora stał naprzeciw kościoła, na przedłużeniu osi ołtarza głównego. Do dzisiaj przed domkiem zachowała się dzwonnica z barokowym zegarem słonecznym. Datuje się go na połowę XVIII wieku. Na terenie klasztoru są dwa zegary słoneczne.
Niezwykle ważne dla życia klasztoru były studnie. Wydrążono ich pięć. Dziś odrestaurowane są dwie. Jedna na drugim dziedzińcu pod lipami, druga na czwartym dziedzińcu koło domku przeora.
Na koniec domek mnicha
Czas zobaczyć domek mnicha. pochodzi on z 1719 roku. Składa się z czterech pomieszczeń i korytarza. Jest tu dormitorium ? pomieszczenie w którym jadł, odpoczywał i miał duchowe ćwiczenia. Drugie pomieszczenie ? oratorium służyło do modlitwy i medytacji. W pomieszczeniu zwanym laboratorium, mnich pracował fizycznie. Najmniejsze to drewutnia i składzik.Ogrzewanie eremów było pomysłowe. Piec wstawiano w ściance działowej między dormitorium a składzikiem. Podkładano w drewutni i piec ogrzewał cały erem. Furtka przy mnisim domku wyprowadza na trzeci dziedziniec, a stąd pod sklepieniem z powrotem do miejsca w którym wchodziliśmy.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- film autorki
Dodaj komentarz