Rangun
Sule – Święty Włos Buddy

W języku mon znaczy to Święty Włos. Zawiera bowiem w sobie relikwię Buddy – jego włos. Według legendy początek dali jej mnisi-misjonarze, którzy około 230 r. p.n.e. przybyli tu z Indii z włosem Buddy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Rangun. Sule – Święty Włos Buddy
Do pagody Sule wchodzi się, oczywiście boso, nawet bez skarpetek, podobnie jak do wszystkich buddyjskich w tym kraju. W upalne dni bywa to niekiedy bolesne, bo rozgrzane kamienie parzą stopy, a żwir i gruz ruin potrafi je zranić.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Modlitwa w dźwięku dzwonu

Jak również nisko zawieszone dzwony, w które każdy może uderzyć drewnianą, zdobioną pałką, aby jego modlitwy zostały lepiej usłyszane. Dla dzieci stanowi to zabawę, której nikt nie przeszkadza. Całość zespołu pagody jest kameralna. Widzę sporo osób modlących się zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo. Na zewnątrz świątyni stoją, jak gdyby przyklejone do niej, pawilony astrologów i wróżbitów reklamujących się plakatami z rysunkami otwartej, pełnej magicznych znaków dłoni. Poznawanie w ten sposób przyszłości stanowi ważny element życia Birmańczyków.

Tuż obok toczy się życie

A tuż obok, dosłownie po drugiej stronie ruchliwej jezdni, toczy się wielkomiejskie życie. Stoi ogromny, jeszcze z czasów kolonialnych, City Hall – ratusz. Na cztery strony świata rozchodzą się szerokie arterie. Obok ronda, środek którego zajmuje pagoda Sule, zaczynają się ogrody Maha Bandżola, nad którymi góruje 46-metrowy Pomnik Niepodległości. W pobliżu jest również wiele innych budowli użytku publicznego.

Warto wiedzieć

W tym 5-milionowym  mieście bardzo religijnego kraju jest ich oczywiście o wiele więcej. Nie tylko dominujących buddyjskich, ale i innych religii. Hinduiści mają trzy świątynie: Sri Kali, Sri Siva i Sri Devi poświęcone ich głównym bogom. Chrześcijanie katedrę katolicką św. Marii – St. Mary’s Cathedral i kościoły: baptystów Immanuel Baptist Church oraz metodystów Melugu. Wyznawcy judaizmu synagogę Moseah Yeshua. Muzułmanie meczety Cholia Jama i Narsapuri. Jest także ponad 100-letnia świątynia chińska Kheng Hock Koeng.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij