Bardejów
Sześć wieków na starówce

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Kolejny wiek przyniósł jednak upadek miastu. Kupcy zmienili szlaki, zaczęli omijać Bardejów. Przyszły wojny zakończone habsburskim panowaniem, głód, epidemie pożary? miasto pogrążyło się w bezruchu i zakonserwowało na kolejne wieki. Nikt nie burzył starych domów, bo za co postawić nowe? Dzięki marazmowi bardejowska starówka zachowała się do dziś w niewiele zmienionym stanie. A miejskie obwarowania są najlepiej zachowanymi w całej Słowacji murami obronnymi z XIV-XVI w.
Przebudzenie nastąpiło dopiero w końcu XIX wieku, gdy dotarła tu kolej, za nią przyszedł przemysł, a wody zdrojowe z pobliskich Kúpeli (Bardejovské Kúpele) zaczęto czerpać na potrzeby uzdrowiska. Paradoksalnie wielki pożar, który spustoszył miasto w 1878 r. przyczynił się do odnowienia starych kamienic wokół rynku: przywrócono im wysokie spadziste dachy, a wieżę kościoła przykryto neogotyckim hełmem.
W latach 50. ubiegłego wieku zainteresowano się zabytkowymi walorami miasta. W 1950 r. centrum Bardejowa stało się rezerwatem miejskim i zaczęła się kompleksowa rekonstrukcja i odnowa. Wysiłki konserwatorów zostały nagrodzone w 1986 roku europejskim medalem za wybitne osiągnięcia w renowacji zabytków, a w 2000 r. bardejowskie stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Warto wiedzieć
* Poza obrębem starówki warto zobaczyć XVIII-wieczne zabudowania gminy żydowskiej: synagogę Chewra Bikur Cholim (nieczynną), szkołę, łaźnię, rzeźnię, budynek kahału i kirkut.
* W kamienicy stojącej w południowo-zachodnim narożniku rynku jest ciekawa ekspozycja ikon (filia muzeum Szarisza).
* Zakończono już rewitalizację murów miejskich: teraz po zewnętrznej ich stronie są ładne bulwary z fontannami, które ponoć warto zobaczyć. Ja jeszcze nie widziałam.
* W Bardejowie mozna nadal kupić tokajskie wina prosto z beczki. Wystarczy wejść w uliczkę prowadzącą z bramy w zachodniej pierzei rynku. Jest tam piwniczka, dobrze mieć własne naczynie.
* W Bardejowskich Kupelach (Bardejovské Kúpele) znajduje się dom i park zdrojowy i skansen wsi łemkowskiej
* Bardejów (po słowacku Bardejov) ma też, słownikową polską nazwę ? Bardiów. Nie używam jej świadomie, choć pewnie niesłusznie.
Dodaj komentarz