Puchły
Legendy i przypowiastki wokół cerkwi

A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Grobowiec proboszcza, co pracował u podstaw
W kamienny, także zabytkowy mur cerkiewny wbudowano grobowiec proboszcza z Trześcianki Grzegorza Sosnowskiego i jego żony Leoniły. Grzegorz Sosnowski wraz z synem, także księdzem Florem, byli społecznikami. Zakładali szkoły kształcące mieszkańców okolicznych wsi: uczono czytać, pisać, podstaw higieny i gospodarki. Szkoła w Puchłach była pierwszą szkoła elementarna w diecezji. Powstała w 1850 roku. Ciekawe też, że cerkiewna biblioteka w Puchłach w 1886 roku liczyła 6 tys. woluminów
I jeszcze przypowiastka z morałem w tle
W miejscu gdzie teraz znajdują się kamienne schody, stała kapliczka cmentarna z 1870. W 1919, kiedy mieszkańcy wsi wrócili z ?bieżaństwa? (ewakuowano ich w głąb Rosji w czasie I wojny światowej), zastali w wieżyczce pszczeli rój. Dwaj mężczyźni starali się wybrać miód, ale zaprószyli ogień. Spłonęła kaplica i dokumenty parafialne. Nieostrożnych amatorów miodu spotkać miała kara: jeden wkrótce oślepł, drugiego dotknął paraliż.
Warto wiedzieć
* Puchły leża w gminie Narew, w miejscu, gdzie rzeczka Rudnia wpada do Narwi. Najlepiej przyjechać tu na rowerze, zwiedzając też Trześciankę i Soce.
* Wieś Puchły jest jedną z trzech składających się na Krainę Otwartych Okiennic. Domy mają bogato zdobione szczyty, koronkowe nad- i podokienniki, malowane okiennice. Wzorce i pomysły snycerskich ozdób domów przywieźli z Rosji ?bieżańcy?.
* Historę wsi i świątyni oraz legendy ciekawie opisano na tablicach przy cerkwi.
* Aby obejrzeć cerkiew wewnątrz warto się umówić. Telefon: 85 681 55 27
Dodaj komentarz