Wierzchosławice
Muzeum w rodzinnej wsi premiera Witosa

Główną częścią muzeum jest „Nowa Zagroda”, położona na północnym skraju wsi, w odległości około pół kilometra od domu rodzinnego. Gospodarstwo wybudowane już przez Wincentego Witosa w latach 1905-1914. Gospodarzył tu do 1931 roku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Zuzanna Grabska
Wierzchosławice. Muzeum w rodzinnej wsi premiera Witosa
Na zagrodę składają się budynek mieszkalny, stodoła, spichlerz, stajnia i piwnica. Dom nie różni się niczym od budowanych w okolicy na początku ubiegłego wieku.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wierzchosławice to wieś Wincentego Witosa. Trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej, którego formalne wykształcenie zamknęło się w czterech klasach, chłopa z urodzenia, z zawodu i z przekonania, człowieka, który kierując partią polityczną i pełniąc w stolicy ważne funkcje nadal prowadził gospodarstwo i sołtysował swojej wsi. 

W dzisiejszych Wierzchosławicach, podtarnowskiej wsi, jest muzeum Witosa, oddział muzeum okręgowego w Tarnowie.  Zajmuje dwie zagrody. ?Stary Dom? to gospodarstwo rodziców Wincentego Witosa, Wojciecha i Katarzyny. Tu, w biednej chacie, w dwumorgowym zaledwie gospodarstwie przyszły premier przyszedł na świat (w 1874 roku) i tu spędził dzieciństwo.

Początek niepowstałego skansenu

Dom ma już prawie 200 lat, datuje się go na 1814 rok.  Kryty jest słomą, polepiany gliną. Pierwotnie składał się z izby z komorą  i części gospodarczej, w której trzymano zwierzęta i plony. Z czasem stajnię przerobiono na dodatkowe pomieszczenie mieszkalne. Gospodarstwo dopełnia stodoła, zrekonstruowana jako zaczątek planowanego tu kiedyś skansenu  i studnia z żurawiem. Teraz  w starym domu jest ekspozycja etnograficzna.  Zagroda znajduje się w przysiółku Dwudniaki.

W obejściu pana premiera

Główną częścią muzeum jest ?Nowa Zagroda?, położona  na północnym skraju wsi, w odległości około pół kilometra od domu rodzinnego. Gospodarstwo wybudowane już przez Wincentego Witosa w latach 1905-1914. Gospodarzył tu do 1931 roku ? w obliczu zbliżającego się procesu brzeskiego, przekazał je córce w obawie, że majątek zostanie mu odebrany.

Dary ludu i ludowe sztandary

Na zagrodę składają się budynek mieszkalny, stodoła, spichlerz, stajnia i piwnica. Dom nie różni się niczym od budowanych w okolicy na początku ubiegłego wieku. Teraz mieści się tu muzeum biograficzne, gromadzące pamiątki po dawnym gospodarzu i opowiadające historię ruchu ludowego. Zachowano wystrój wnętrz z czasów premiera. Atrakcyjna i na swój sposób wzruszająca jest kolekcja różnych darów ofiarowanych mu przez chłopów i ludowych działaczy.  W spichlerzu zebrano sztandary historycznych organizacji ludowych, Najstarszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r.

Warto wiedzieć

* Na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica grobowa rodziny Witosów, w której pochowano premiera (zmarł w 1945 roku), członków jego rodziny oraz  Stanisława Mierzwę, jego politycznego spadkobiercę. W kaplicy znajdują się szarfy z wieńce z  pogrzebu Witosa.
* Co roku w Wierzchosławicach, w rocznicę śmierci odbywają się Zaduszki Witosowe, spotkanie współczesnych ludowych działaczy odwołujących się do tradycji przedwojennego PSL.
* Muzeum czynne w godz. 9-15.30, w weekendy 10-15. W poniedziałki nieczynne.

Poczytaj więcej o okolicy:

 

Komentarze: 1

    Historyk, 23 lipca 2014 @ 11:34

    Super obiekt, polecam każdemu Muzuem poświęcone Wielkiemu Polakowi

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij