Palmiry
Ścieżka dydaktyczna „Wokół Palmir”
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!
Ścieżka dydaktyczna „Wokół Palmir” jest najmłodszą, ósmą już w Kampinoskim Parku Narodowym. Jej początek znajduje się przy parkingu obok cmentarza w Palmirach.
Ścieżka ma długość 1,7 km i na jej trasie znajduje się 9 przystanków – początkowa, końcowa i 7 tablic dydaktycznych. Opowiadają one o przyrodzie, głównie o charakterystycznych dla Puszczy Kampinoskiej borach sosnowych porastających wydmy, oraz o wszechobecnych w tej części bagniskach zajmujących zagłębienia między wydmami.
Kamień Orlika
Przyrody dotyczą cztery tablice, trzy odnoszą się do historii. Zielone znaki ścieżki dydaktycznej prowadzą nas do Kamienia Orlika – głazu upamiętniającego zwycięską walkę stoczoną w 1939 r. przez polskie tankietki TKS 20 z czołgami niemieckimi. Dowodzona przez plut. pchor. Edmunda Orlika tankietka starła się z niemieckim czołgiem dowodzonym przez księcia Johannesa von Ratibor Hohenlohe, który poległ w tej walce. Edmund Orlik był jednym z najskuteczniejszych pancerniaków w Kampanii Wrześniowej; jego załoga zniszczyła 13 czołgów.
Nasyp kolejowy
Kolejny „historyczny” opis dotyczy nasypu kolejowego, pozostałości otwartej w 1929 roku linii kolejowej Warszawa-Młociny-Łomianki-Palmiry, prowadzącej do magazynów amunicji, przygotowanych na wypadek inwazji sowieckiej. Podczas Kampanii Wrześniowej czerpali z nich obrońcy oblężonej Warszawy. Tory i budynki magazynów rozebrali Niemcy w pierwszych miesiącach wojny.
Krzyże w miejscach egzekucji
Na koniec dochodzimy do północnego skraju cmentarza w Palmirach. W czasie okupacji hitlerowskiej od grudnia 1939 do lipca 1941 Niemcy zamordowali tu ponad 1700 cywilów, Polaków i Żydów, głównie więźniów Pawiaka. Zwłoki ofiar ekshumowano w 1946 roku i złożono na utworzonej wtedy nekropolii. Odnowione muzeum w Palmirach (napiszę o nim osobno) oddaje hołd ofiarom zbrodni.
Wygodniej pod prąd?
Tablice ścieżki ponumerowano od parkingu przez kamień Orlika do północnego krańca cmentarza. Tymczasem logiczna wydaje się odwrotna kolejność zwiedzania: z parkingu idziemy do muzeum, potem przechodzimy przez cmentarz do stojącego na końcu pomnika w postaci białych krzyży, tam wchodzimy na ścieżkę dydaktyczną i nią powracamy na parking (uwaga, od Kamienia Orlika trzeba zawrócić – patrz mapka). Tak mi się wydaje.
Poczytaj więcej o okolicy:
Zajrzyj na te strony:
- Muzeum – Miejsce Pamięci w Palmirach
- Kampinoski Park Narodowy
- o cmentarzu w Palmirach w naszym portalu
- przewodnik po ścieżce i informacje zawarte na tablicach można przed wycieczką ściągnąć ze strony Kampinoskiego PN
Polecam przejście na drugą stronę drogi. Szlak czerwony prowadzi na długości ok. kilometra wzdłuż Długiego Bagna. Moim zdaniem to jedno z bardziej urokliwych miejsc w Puszczy Kampinoskiej.
Bardzo fajny klimat jest tez po drodze z Palmir-wsi do cmentarza.Na mostku nad kanałkiem.