Warszawa
Arsenał, świadek powstańczych walk

Budynek był świadkiem wielu wydarzeń, a dwa z nich miały dramatyczny przebieg. W 1830 r. podchorążowie wraz z mieszkańcami Warszawy zdobyli Arsenał, rozpoczynając powstanie listopadowe. W 1943 r. miała tu miejsce najsłynniejsza operacja Szarych Szeregów, znana jako Akcja pod Arsenałem.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na FacebookuPolub ten wpis na FacebookuPolub wpis na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO redakcja
Warszawa. Arsenał, świadek powstańczych walk
Gmach wzniesiono w latach 1638-1643. Budową kierowali kolejno Paweł Grodzicki i Krzysztof Arciszewski. Aresenał był wielokrotnie przebudowywany, a i teraz czeka go kolejny remont.
To już 10 lat! Materiał został zamieszczony w naszym portalu ponad dekadę temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Czworokątny dziedziniec budynku skrywa niespodziankę ? na jednej ze ścian jest zainstalowany  zegar słoneczny. Wykonał go w 1938 r Tadeusz Przypkowski, twórca wielu zegarów Warszawy. Na tarczy widnieją data powstania czasomierza zapisana rzymskimi cyframi – MCMXXXVIII, łacińska sentencja NOSCE TEMPVS (poznaj czas) oraz sygnatury projektanta i wykonawcy. Co ciekawe, Przypkowski wykonał wówczas dwa zegary, drugi wisiał dokładnie na przeciwległej ścianie. Po wojnie odtworzono tylko jeden.

Po odbudowie (od 1958 r.), na 300 metrach kw. arsenału rozlokowało się Państwowe Muzeum Archeologiczne. Znajdują się tu cztery stałe ekspozycje: Prahistoria ziem Polski, Biskupin, ABC architektury gotyku i Alfabet architektury romańskiej. W 2012 r ma rozpocząć się remont budynku (będzie m.in. zamontowana winda, zamienią się okna na poddaszu). Prace mają kosztować  22 mln złotych. Remont ma zakończyć się w 2015 roku. Mieści się tu też restauracja i biura.

Warto wiedzieć

Państwowe Muzeum Archeologiczne rozpoczęło działalność w 1923 r. Początkowo mieściło się w Pałacu Staszica przy Nowym Świecie. Prezentuje zbiory pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Od 1995 roku Muzeum Archeologiczne razem z Uniwersytetem Warszawskim organizuje coroczne festyny archeologiczne w Biskupinie.
Wały Zygmuntowskie wzniesiono w latach 1621?1624 z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy. Miały chronić miasto przed Turkami i… zarazą. Wał objął obszar Starego i Nowego Miasta (ok. 125 hektarów). Biegł wzdłuż współczesnych ulic Kościelnej, Franciszkańskiej, Wałowej, Andersa, poprzez plac Bankowy i Ogród Saski, wzdłuż Ossolińskich i Karowej. Kończył się na Skarpie Wiślanej. Jedyną pozostałością jest niewielkie wzniesienie w Ogrodzie Krasińskich (niedaleko Arsenału).
Akcja pod Arsenałem z 1943 r została dokładnie opisana w książkach ?Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego oraz ?Akcja pod Arsenałem? Stanisława Broniewskiego. W 1977 r na kanowie obu książek powstał film Jana Łomnickiego pt. ?Akcja pod Aresnałem?.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Poczytaj więcej o okolicy:

Komentarze: 1

    kkociubka, 25 grudnia 2010 @ 22:54

    Tylko restaurację kołem omijajcie – ceny absolutnie z sufitu, astronomiczne i niczym nie uzasadnione, poza tym, że w okolicy knajp niewiele, nie licząc Starówki. Osobiście radzę wsiąść w tramwaj i podjechać na Pragę w okolicę Czterech Śpiących – tam się namnożyło miłych lokali, dwa-trzy przystanki, a inny świat.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij